کشف اسکلت و سفال تیموری

گروه ایران زمین: دو اسکلت نسبتاً سالم در فضای زیر بستر شهر سامن به دست آمده که البته هنوز نوع و شیوه تدفین خاصی در این خصوص مشاهده نشده است.
    علی خاکسار سرپرست هیات کاوش شهر تاریخی سامن افزود: شهر سامن یکی از شهرهای جنوب ملایر در مسیر ملایر به بروجرد واقع شده که محوطه یادشده در زیر بستر خیابان ها و معابر ساختمان های مسکونی و در حقیقت در یک شهر زیرزمینی باستانی قرار گرفته است. 
    علی خاکسار گفت: محوطه های تاریخی به دست آمده در عمق سه تا پنج متری زمین و در بستر سنگی واقع شده اند. 
    وی اضافه کرد: با توجه به اینکه هنوز تعیین حریم در این محوطه انجام نشده، فضای فعلی که هم اکنون کاوش شده، مساحتی در حدود سه هکتار را در برگرفته است. 
    این کارشناس باستان شناسی با اشاره به اینکه در بیشتر فضاها، اسکلت های متعدد انسانی به دست آمده است، اظهار داشت: در داخل یک اتاق، به طور خاص، ۱۱ جمجمه و استخوان های متعدد انسانی یافت شد. 
    وی از دیگر یافته های به دست آمده در این محوطه را پیه سوزهای متعدد، تعداد زیادی از ظروف سفالی، سکه های متعلق به دوره اسلامی و دو عدد سکه دوره صفویه نام برد. 
    خاکسار با بیان اینکه زیورآلات و مهره های فراوان عقیق و سنگ نیز به وفور در فضاهای به دست آمده یافت شده تصریح کرد: البته شواهدی از وجود اشیای زرین و سیمین در این محوطه به دست نیامده است. 
    وی سفال های یاد شده را بسیار متنوع خواند و گفت: چند قطعه از سفال های یادشده مربوط به دوره های تاریخی و قابل مقایسه با سفال های اشکانی بودند، البته برخی دیگر از سفال ها مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی، تیموری و صفویه هستند. سرپرست هیات کاوش شهر تاریخی سامن به یکی از ارزشمندترین یافته های این فصل از کاوش یعنی دو ظرف فلزی مسی اشاره کرد و بیان داشت: این اشیا در کارگاه شماره پنج در سطح پائین تر از اسکلت های سالم به دست آمد، همچنین ظرف بزرگتری به دست آمده که دارای حاشیه ساده قلم زنی منقش به طرح های اسلیمی است که هم اکنون توسط کارشناسان در دست بررسی قرار دارد. 
    به گزارش فارس، وی توالی تاریخی اشیای یادشده را بیانگر این حقیقت دانست که دراین محوطه تداوم استقرار از دوره پیش از اسلام تا صفویه وجود داشته است. 
    خاکسار تاکید کرد: هم اکنون در بیشتر فضاهای کارگاه ها، به کف اتاق یعنی بستر سنگ رسیدیم بنابراین به ادامه کاوش نیازی نیست ضمن اینکه فضاهای یادشده به صورت دستکند در بستر سنگی گرانیت ایجاد شده اند. 
    وی افزود: راه یافتن ورودی های متعدد به شکل راه پله به سطح خیابان نشانگر ورود و خروج آزادانه افراد بوده براین اساس این فضاها فضاهای مخفیانه ای نبوده اند. 
    این کارشناس باستان شناسی تصریح کرد: در حال حاضر برای بررسی موضوع تاریخ گذاری و سال یابی محوطه، نمونه های متعدد زغال و استخوان های به دست آمده به منظور آزمایش کربن چهار جمع آوری شده اند. 
    وی با بیان اینکه موضوع حفاظت و مرمت این محوطه از جمله مسائل بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: هم اکنون این محوطه بشدت در معرض خطر آسیب های فیزیکی و رفت و آمد شهری بویژه وسایل نقلیه قراردارد. از سوی دیگر موضوع هوازدگی سطوح خارجی اتاق ها و فضاها باعث پوکی داخل فضاها می شود، براین اساس موضوع آزادسازی حریم و تعیین عرصه در سال آینده باید در دستور کار قرارگیرد. 

 

منبع خبر: روزنامه ایران

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

یک نظر

  1. دو روز دیگه سامن پرازتوریست می شه .^_^

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.