تپه باستانی انوچ سامن
تپه باستانی انوچ سامن

تپه باستانی ‘ انوج’ گمانه زنی می شود

تپه  باستانی انوچ سامن
تپه باستانی انوج سامن

 

همدان-مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان از انجام نخستین فصل گمانه زنی در تپه انوج در بخش سامن از توابع شهرستان ملایر توسط باستان شناسان ایرانی خبر داد.

‘اسدالله بیات’ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این تپه باستانی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است ، افزود: این عملیات از سوی باستان‌شناسان در نیمه اول خرداد ماه امسال اجرایی می شود.

وی اضافه کرد: تپه باستانی انوج در بخش سامن، در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی همدان و ۴۰ کیلومتری جنوب ملایر قرار گرفته و از جمله تپه‌های تاریخی است که در اولین فصل گمانه‌زنی در آن عملیات تعیین حریم صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این مرحله باید وضعیت املاک اطراف تپه نیز مشخص شود، افزود: پس از بررسی‌های سطحی و اولیه باستان‌شناسان در سال‌های گذشته بر روی سفال‌های شکسته به‌ دست‌ آمده، قدمت این تپه مفرغ قدیم، دوره میانی و دوره جدید تعیین شد.

وی همچنین گفت: انوج نیز یکی از روستاهای بسیار قدیمی که دارای قلعه‌ای بسیار کهن بنام قلعه انوج است و به نظر می‌رسد این قلعه مربوط به دوره اشکانی باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان ادامه داد: این قلعه بر روی تپه‌ای بنا شده که قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد و در زیر بناهای روستا راهروهای زیر زمینی وجود دارد که طول آنها نامشخص است.

بیات افزود: انوج در مرز جنوبی استان همدان با استان لرستان واقع شده و با روستاهای قشلاق ، زاغه، انگشته، رحمان آباد ، گلدره ، بردسره ، جعفر آباد همجوار است.

 

منبع: ایرنا

۳ نظرات

  1. یکی ازخوبی های سایتتون این است که تاسریع یه اتفاق رخ می ده شمامی نویسین که ما مطلع بشیم.

  2. اگر امکانش هست از این تپه بیش تر عکس بذارین.^_^

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.