گفتگو با رئیس میراث فرهنگی ملایر در خصوص شهر

شهر زیرزمینی سامن یکی از مهمترین آثار تاریخی و نقاط گردشگری ملایر محسوب می شود.

این مجموعه سکونتگاهی در زیر معابر اصلی ومنازل مسکونی در مرکز شهر سامن از توابع شهرستان ملایر واقع شده است که تمام آن در دل سنگ گرانیت حفر شده و شامل معابر و تونل های ارتباطی است که به اتاق های متعددی منتهی می شود، در داخل اتاق های شهر زیرزمینی سامن تعداد زیادی اسکلت انسانی و ظروف سفالی به چشم می خورد و در کناره ی دیوارهای این اتاق ها سکوهای یکپارچه ای از سنگ تراشیده شده که محل قرار دادن اجساد، اشیا و یا لوازم زندگی بوده، یافته شده است.

مجموعه شهر زیرزمینی سامن با گور دخمه های اشکانی قابل مقایسه است، در مورد قدمت دقیق این شهر نمی توان اظهار نظر دقیقی کرد اما بر کاوش گران اثبات شده که این شهر تا اواسط دوره ی ایلخانی مورد استفاده بوده است و وسعت این اثر تاریخی را به اندازه ی تمام بخش مرکزی شهر سامن با انشعاباتی به بیرون از این منطقه ذکر کرده اند.

این شهر زیرزمینی، هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین را داشت…

(جهت مطالعه متن کامل بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید)

کشف شد. بر همین اساس طی مجوزی ازسوی پژوهشکده باستان‏شناسی در سال ۸۶، هیاتی متشکل از انواع کارشناسان شامل باستان‏شناس، انسان‏شناس و کارشناسان مرمت کاوش‌‏های خود را در این شهر به انجام رساندند که منجر به کشف فضاهای دست‏کند با حدود ۲۵ اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی شد.

شهر زیرزمینی سامن در عمق سه تا شش متری زمین کشف شد و کانال‌های حفر‌ شده درون آن با معماری بسیار جالب به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌اند و اطراف آن‌ها نیز اتاق‌های متعدد وجود دارند.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: ملایر دارای ۲۹۶ اثر تاریخی است که ۱۵۷ اثر ازمیان آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

“محمدرضا بشری” تصریح کرد: این آثار شامل تپه ها، گورستان، قلعه، خانه قدیمی، زورخانه، مقبره، امامزاده، مناطق گردشگری، حمام، بازار، موزه، غار و تالاب است.

به گزارش ایسنا، وی مهمترین اثر تاریخی ملایر را شهر زیرزمینی سامن و ارگ باستانی نوشیجان عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۲۹۲ هزار و ۵۰۰ مسافر و گردشگر نوروزی از اماکن تاریخی و دیدنی ملایر بازدید کردند.

وی کاوش در شهر زیرزمینی سامن و آماده کردن بخشی از این شهر برای بازدید گردشگران در سال آینده و اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای احداث کمپینگ گردشگری در شهر سامن را از اقدامات اداره میراث فرهنگی برای جذب گردشگر برشمرد.

وی همچنین از کشف ۵۰ اتاق و فضای موجود در شهر زیرزمینی سامن در آخرین کاوشهای صورت گرفته در این شهر خبر داد.

بشری با بیان اینکه تلاش مجموعه میراث فرهنگی ملایر برای حضور گردشگران در شهر زیرزمینی سامن و بازدید کامل از آن است، افزود: متاسفانه با وجود تلاشهای به عمل آمده هنوز مشکلاتی مانند نبود پله و استفاده از نردبان و همچنین برق سیار باعث شده که امکان بازدید گردشگران در این شهر به صورت کامل وجود نداشته باشد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره ارگ باستانی نوشیجان گفت: این بنای تاریخی در ۱۸ کیلومتری شمال غرب ملایر بر فراز تپه ای طبیعی به ارتفاع تقریبی ۳۷ متر قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: از سال ۱۳۴۶ کاوشهای باستانی در این تپه آغاز شد و بر طبق کاوشها، آثار موجود در این اثر تاریخی به دوره های پارت، هخامنشی و ماد مربوط می شود.

بشری ارگ نوشیجان را شامل اجزایی نظیر بنای قدیمی جبهه غربی (نخستین نیایشگاه)، تالار ستوندار (آپادانا)، معبد مرکزی (دومین نیایشگاه)، اتاق ها و انبارها، تونل، حصار و دژ عنوان و اظهار کرد: عناصر این مجموعه به عنوان نخستین الگوهای معماری ایرانی در فلات قاره ایران از منحصر به فردترین  و ارزشمندترین آثار موجود در کشور محسوب می شود.

وی پارک سیفیه، پارک کوثر، حیات وحش لشگردر، تالاب آق گل، سد کلان، موزه لطفعلیان، مسجد عاشورا، حمام بلور، برج خانقلی سامن، مقبره بابا حسین، بازار ملایر، یخدان میرفتاح، باغات انگور دره جوزان، عمارت منصوری و روستای نمونه گردشگری مانیزان را از دیگر آثار تاریخی شهرستان ملایر خواند.

از این مطلب بازدید کنید

سرنوشت اشکانیان در شهر سامن از استان همدان!

بزرگترین شهر دستکند و زیرزمینی ایران نام گرفته است، شهری که تاکنون ۶۰ اسکلت دارای …

۲ نظرات

  1. سلام و با عرض تشکر وخسته نباشید اولا سایت خوبی دارید چون سامن به کل ایران معرفی میکنه دوما تبریک به خاطر رفتن دکتر ارییایی نزاد به مجلس
    سوما چرا راجع به دانشگاه ازاد سامن مطلب ندارید؟واقعا چرا؟
    چهارما من دانشجوی شهر سامنم و خودم همدانی می باشم
    پنجما بازم تشکر و اینکه از دانشگاه های سامن عکس و مطلب بگدارید
    ششما خداحافط التماس دعا بازم سر میزنم منتطرم

  2. به امید این که سامن یه روزی یه شهربشه .ولی مثل این که هست؟>_<

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.