برج خانقلی سامن
برج خانقلی سامن

برج خانقلی

برج خانقلی سامن

برج خانقلی مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان ملایر، بخش سامن، شهر سامن، خیابان امام، خیابان فارابی، محله چاله خانقلی، برج خانقلی واقع شده است. این برج خشتی وگلی قدمت آن به حدود ۷۰۰سال قبل می رسد وقطر پایه های آن در حدود ۱۵ متر می باشد .ارتفاع این برج در ابتدا در ۴ طبقه بوده است که در زمان جنگ جهانی اول در حمله روسها ,طبقه بالائی آن با توپ تخریب شده است .

  

برج خانقلی سامن
برج خانقلی سامن

 این بنا یکی از چهاربرج دیده بانی و دفاعی شهر سامن بوده است که در فواصل مختلف در اطراف شهر ساخته شده است. این برج دارای ۴ طبقه است که طبقات اول و دوم از چینه  که نوعی مصالح بومی است ساخته شده و دارای سقف طاقی شکل می باشد طبقات سوم و چهارم  از خشت خام و گل می باشد و پوشش مسطح تیر چوبی دارند.بدنه این طبقات دارای سوراخهای مشبک است که علاوه برجنبه تزیینی جهت تیراندازی به سوی دشمنان تعبیه شده است .

 این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج خانقلی سامن
برج خانقلی سامن

 

برج خانقلی سامن
برج خانقلی سامن

ایلخانان یا ایلخانیان نام سلسله‌ای است که از سال ۶۵۴ تا ۷۵۰ ه‍. ق. معادل ۱۲۵۶ تا ۱۳۳۵ میلادی در ایران حکومت می‌کردند و فرزندان چنگیزخان مغول بودند. لشکریان چنگیزخان نخستین بار در سال ۶۱۸ ه‍. ق. معادل ۱۲۲۱ میلادی به خراسان حمله نمودند. چنگیزخان در سال ۱۲۲۵ میلادی به مغولستان بازگشت و در آنجا درگذشت. سال ۱۲۵۱ م. منگو یا منگل، خان بزرگ یا قاآن، بر آن شد تا با اعزام برادرانش هولاکو و قوبیلای(کوبلاخان) به ترتیب به ایران و چین پیروزی‌های مغولان را تحکیم و تکمیل کند. هولاکو با فتح ایران سلسله ایلخانیان ایران و قوبیلای با فتح چین سلسله یوان چین را بنیاد گذاردند. ایلخانان یعنی خانان محلی و غرض از این عنوان آن بوده‌است که سمت اطاعت ایلخانان را نسبت به قاآنان می‌رسانند و این احترام همه وقت از طرف ایلخانان ایران رعایت می‌شده‌است. فتح ایران به دست هلاکوخان پیامدهای مهمی چون پایان کار اسماعیلیان و انقراض خلافت عباسیان در پی داشت. ایلخانان در ابتدا دین بودایی داشتند اما به تدریج به اسلام گرویدند. ایلخانان مسلمان خود را سلطان نامیده و نام‌های اسلامی برگزیدند.

 

آدرس برج خانقلی در نقشه شهر سامن:

نقشه سامن
نقشه سامن

 

نمایی از داخل برج خانقلی و چشم انداز سامن از بالای برج

BorjeKhangholi

 

مشاهده کلیپ کوتاه تصویری در خصوص معرفی برج خانقلی سامن کاری از سیمای مرکز همدان:

 

معرفی لاتین برج خانقلی سامن:

Tower Khangholy the patriarch era and the city of Malayer , Samen City , S.T Imam, Farabi street, neighborhood Khangholy hole, located Khangholy Tower and the effect on Esfand 1387 with registered number 25121 as one of the national monuments have been recorded. The Tower Made of mud brick , and located in neighborhood chal Khangholy Samen City and Dating back to around 700 years ago, appears Vqtr ground about 15 meters. Tower height in the first 4 floors of the World War in attack Russians, the top floor ,destroyed

۳ نظرات

  1. با سلام و خسته نباشید.اگر از داخل برج هم عکس میگذاشتید خیلی خوب میشد. حالا هم برای شادی روح حاج ابولحسن خانقلی یک فاتحه بفرستید.که این عکس من رو یاد اون خدا بیامرز انداخت.با تشکر. مشفق

  2. خیییلی عالی بود فقط کلیپی که از برج گذاشته بودید خیلی خوب نبود لطف کنید خودتون یه فیلم کامل ازش بگیرید
    خیلی ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.