کشف ۱۰۰ اسکلت در شهر سامن

ی کاوش هایی که در فصل دوم شهر سامن انجام شده است ، بیش از یکصد اسکلت و بقایای استخوان انسانی کشف شده است.مطالعات انسان شناسی که روی این کشفیات صورت گرفته ویژگی های جنسیتی، سنین مرگ و تا حدودی مشخصه‌های نژادی و علل مرگ آن ها را مشخص کرده است.

Samen_Eskelet

بابک حجتی مرمتگر و استاد دانشگاه هنر اسلامی تبریز این خبر را در  کارگاه آموزشی ۲روزه “استخوان و عاج از اکتشاف تا مرمت” که مجری آن  پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی بود و در محل پژوهشگاه برگزار شده بود ، اعلام کرد.

او در مورد عملیات حفاظت و مرمت تدفین های برجا (به جا مانده در بستر فرهنگی خویش) که از شهر سامن کشف شده است صحبت کرد و افزود :

پژوهش های باستان شناسی شامل شناسایی، پاکسازی، کاوش و پی گردی در ۸کارگاه در نقاط مختلف شهر و با فواصل از هم انجام شد که دستاوردهای ارزشمندی داشت .

با توجه به صحبت های او ، تا به امروز بیشتر از ۵۰ فضای کوچک و بزرگ که با راهروهای متعددی به هم ارتباط دارند شناسایی شده که عمق آن ها بین  ۳تا ۶ متری از سطح زمین متغیر است.

حجتی یکی از ویژگی های این مجموعه را وجود تدفین ها و بقایای انسانی متعدد موجود در کف فضاها اعلام کرد و گفت:

در کاوش های فصل دوم سال ۸۷بیش از یکصد اسکلت و بقایای استخوان های انسانی شناسایی شد که مطالعات انسان شناسی مورد نیاز بر روی بقایا در همان سال انجام گرفت و ویژگی ها جنسیتی ، سنین مرگ و تا حدودی مشخصه‌های نژادی و علل مرگ شناسایی شد .

این پژوهشگر احتمال می دهد این تدفین ها مربوط به دوره ی دوم کاربری این مجموعه است و در این باره گفت:

در چند فضا تدفینهای پابرجا در کف اتاق قرار گرفته و یک توده استخوانی در کناره اتاق دیده می شود که نشان می دهد از مجموعه طی دوره زمانی نسبتا طولانی به عنوان مکانی مختص تدفین استفاده می شده است .

این مرمتگر با اشاره به ساختار شیمیایی استخوان ها در این مکان گفت:

استخوان ها دارای ترکیبات و عملکردهای متفاوتی هستند که از دید باستان شناسی عمده ترکیبات آلی مواد اسکلت ها از اوسئین تشکیل شده، پروتئین کلاژن وعمده مواد غیر آلی کلسیم فسفات آمیخته با کربنات ها و فلوئورید است .

حجتی صحبت هایش را با اشاره به نکاتی در مورد آسیب شناسی استخوان ها و تدفین ها و اقدامات حفاظتی صورت گرفته در استخوان های کشف شده ادامه داد.

در این کارگاه دو روزه ، شرکت کنندگان با موضوعاتی تحت عناوین چالش های حفاظت از یافته‌های استخوانی، عوامل تهدید کننده استخوان ها، اولویت بندی اقدامات حفاظتی عاج و استخوان و… آشنا شدند و در کارگاه عملی مواردی را در خصوص تکنیک های کاربردی حفاظت و مرمت استخوان ها فرا گرفتند

منبع خبر: بولتن نیوز /

از این مطلب بازدید کنید

شهر زیرزمینی سامن پایلوت اصلی برای مطالعات دقیق علمی و کارشناسی

«علیرضا ایزدی» در حاشیه‌ همایش واکاوی ۵۰ سال پژوهش‌های باستان‌شناسی در شهرستان ملایر در جمع …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.