آسیاب دستی قدیمی در سامن -دستاس یا دسار

سلام

امروز براتون تصویری گرفتم از یک آسیاب دستی که سامنی ها به اون دسار می گن و می گفتن.

 

در لغتنامه عمید این وسیله به نامهای دست آس – دستاس – آس دست – آس دستی که آسیای کوچکی دارای دو سنگ و یک دسته چوبی است و آنرا با دست می گردانند معرفی می گردد.

ولی در واقع بر اساس متون دینی ما این وسیله جز جهیزیه حضرت زهرا بوده و به اسم دست آس بوده که در روایتی از امام علی (ع)  گفته میشد حضرت زهرا(س) آن قدر با دستانش آسیاب کرد که دستانش پینه بست

من یادم نمیره همیشه برای گندم ریختن تو این وسیله بچه ها دعواشون میشد. صدای حاصل از کشیده شدن دو قطعه سنگ جز صداهایی است که  در ذهن همه ما ثبت شده. این سنگ در محله سرکمر سامن گرفته شده و متعلق به مرحومه حورالعین جهانی مادر حاج غلامرضا بشیری می باشد.

Samencity_SangeDastar

 

تاریخچه آسیاب گندم
انسان های اولیه برای تهیه آرد از گندم  (از غلات ) دانه ها را بین سنگ ثابت و سنگی که به وسیله دست نگهداری و بر روی دانه ها فشرده و غلتانده می شد خرد می کردند .مصری ها در ۲٠٠٠ سال قبل از میلاد مسیح از نوعی آسیاب سنگی برای آرد کردن استفاده می نمودند که متشکل از یک سنگ دایره ای شکل که سنگ دایره ای شکل دیگری بوسیله دست بر روی سنگ پایین چرخانده می شد.از این نوع آسیاب سنگی هنوز هم در بعضی از خانه های قدیمی و در روستا های ایران وجود داشته و استفاده می شود

20150321_180236 SamenCity_SangeDassar2

جالبه این سنگ چند سال یک بار توسط قلم و چکش شیارهای آن مجدد کنده کاری میشد ( تیز میشد).

هم اکنون بعضی از مردم سامن جهت ساخت بلغور گندم از این وسیله نیز همچنان استفاده می کنند.

در ادامه توجه شما رو به تاریخچه استفاده از این وسایل در طی سالهای متمادی خواهم پرداخت:

تاریخچه آسیاب گندم
انسان های اولیه برای تهیه آرد از گندم  (از غلات ) دانه ها را بین سنگ ثابت و سنگی که به وسیله دست نگهداری و بر روی دانه ها فشرده و غلتانده می شد خرد می کردند .مصری ها در ۲٠٠٠ سال قبل از میلاد مسیح از نوعی آسیاب سنگی برای آرد کردن استفاده می نمودند که متشکل از یک سنگ دایره ای شکل که سنگ دایره ای شکل دیگری بوسیله دست بر روی سنگ پایین چرخانده می شد.از این نوع آسیاب سنگی هنوز هم در بعضی از خانه های قدیمی و دروستا های ایران وجود داشته و استفاده می شود.رومی ها در ۵٠٠ سال قبل از میلاد مسیح و گل ها) Gaule ساکنین مناطق اروپای غربی و قسمتی از فرانسه امروزی )   از نوعی آسیای سنگی مخصوصی که با دست کار می کرد استفاده می کردند. در قرون وسطی استفاده از آسیاب آبی برای تهیه آرد غلات در اروپا متداول گردیده که تقلیدی بوده از روش شرقی ها در تهیه آرد از گندم .آسیاب های غلتکی اولیه در سال ۱۵۱۹ تا ۱۵۵۶ به وجود آمدند. سیر تکاملی با غلتک های هیپربلوئید شروع و پس از آن غلتک مخروطی ،غلتک دیسکی و غلتک شیاردار حلزونی ساخته شدند و سیر تکاملی آسیاب غلتکی را از سال ۱۸۰۰ به بعد را به صورت ذیل می توان خلاصه کرد:

سال ۱۸۱۵ – جوزف آنتون آسیابانی بود که در سال ۱۸۱۵ در ورشو پایتخت لهستان آسیابانی را معرفی نمود که قادر بود به جای آسیاب سنگی دانه را بوسیله غلتکهاییکه مخالف یکدیگر می چرخند ، آرد نماید .

سال ۱۸۲۱ – در این سال دانه را به وسیله غلتک آسیاب کرده و آرد نمودند. این نوع غلتک ها بعد ها به وسیله بولینگر در وین و کولییر در پاریس رو به تکامل گذاشت.

سال ۱۸۳۱- فرین موت و یوهان کنراد یک کارخانه ۵ طبقه ای غلتکی را  ساختند. اساس آن همان آسیابی بود که توسط جوزف آنتون معرفی گردیده بود.

سال ۱۸۳۷- ۱۸۳۶ – ساخت آسیاب غلطکی در نزدیکی شهر ماینس در آلمان که با نیروی بخار کار می کرداین آسیاب مجهز به دستگاه های تفکیک کننده به وسیله هوا و همچنیین الواتور های مختلف بود.

سال ۱۸۵۰- آبراهام امبراخ اهل زوریخ ، اولین غلتک چدنی را که دارای شیار بود را ساخت.

سال۱۸۷۰- فریدرش و گمان توانست اولین غلتک آسیاب کردن از جنس چینی را بسازد.

سال۱۸۷۶- و گمان توانست در تاریخ ۹ مارچ ۱۸۷۶ غلتک آسیاب کردن را به ثبت رساند.

سال۱۸۷۸- ساخت اولین غلتک آلمانی در انگلستان

سال۱۸۷۹-ساخت اولین غلتک آسیاب کرد در آمریکا

سال۱۸۸۷- ساخت اولین چهار غلتکی که اساس غلتک های امروزی را تشکیل می دهد.

از سال ۱۹۹۰ تحولات عظیمی در فن آوری و ساخت غلتک های آسیاب کردن پدید آمده است.

 

یک نظر

  1. سلام من برأى خرید میخوام هم قدیمى باشه. هم سالم. اگر براى فروش دارید برام إیمیل کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.