جاهای دیدنی سامن ملایر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ملایر، شهرستان ملایر در جنوب شرقی استان همدان با وسعت ۳۲۱۰ کیلومترمربع است. ملایر دارای ۸ شهر تابعه و همچنین دویست و بیست روستا است که در نوع خود بی نظیر است و دارای فرمانداری ویژه همچنین اداره گمرک مستقل از مرکز استان است. ادارات ملایر هم به معاونت سازمان و ادارات کل ارتقا پیدا کرده‌اند.

ملایر دومین شهر بزرگ استان پس از همدان و سی و پنجمین شهر بزرگ ایران به شمار می‌رود، ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. وجود روستاها و زمین‌های وسیع کشاورزی و باغات حاصل خیز انگور فاصله کمتر از ۱۵۰ کیلومتر با سه مرکز استان، نزدیک بودن به نیروگاه اب سنگین و پالایشگاه اراک و سیکل ترکیبی شازند، ارتباط زیاد با پایتخت همچنین گستردگی صعنت مبلمان و منبت و نیز قرارگیری بر سر راه‌های مواصلاتی اصلی، در توسعه ملایر موثر بوده‌اند.

شهرستان ملایر یکی از کانون‎های سکونت اقوام ایرانی در دوره‎های پیش ازتاریخ تا عصر حاضر بوده  و گواه این امر تپه‎ها و محوطه‎های تاریخی بی‎شماری است که در سطح شهرستان پراکنده اند. تعدادی از این تپه‎ها آثاری  از هزاره‎های ششم، پنجم، چهارم قبل از میلاد را در خود مدفون داشته وچنانچه کاوش‎های باستانشناسی در این تپه‎ها صورت گیرد هر کدام خود  می تواند نوشیجان دیگری را در این خطه احیا کند. در مورد وجه تسمیه ملایر نظرات مختلفی بیان شده است.

برخی از محققین اظهار کرده اند که ملایر ترکیبی از دو واژه (مال) و (آیر) است که در لری (مال) به معنای خانه است.گاهی واژه مال در زبان مادی قدیم و لری امروز را به جای خانه به (سرزمین ) هم اطلاق می کرده اند.(آیر) نیز مخفف (اگر) است که (اگر) در زبان مادی به معنای آتش بوده و هنوز هم در لرستان آتش را (آگر) می‌گویند.بنابرین (مال آیر) که در تلفظ ملایر شده است به معنی سرزمین آتش است و مناسبت آن هم این بوده که در مرکز این ناحیه از دو هزار سال پیش، آتشگاه بزرگی بوده است.

عده ای دیگر معتقدند که در زمان مادها در این منطقه با روشن کردن آتش بر روی تپه‎ها و کوه‎ها، اخبار را به سایر مناطق می‌رسانده اند و از این رو این منطقه (مل آگر) به معنی تپه آتش نامیده شده است.وجود آتشکده نوشیجان در اطراف ملایر و روشن کردن آتش بر روی کوه‎های اطراف آن که بعد از قرن‎ها هنوز پا برجاست، شاید دلیلی بر صحت این نظریه باشد.

بنای فعلی این شهر را با حکومت فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۱۸۸ شمسی مقارن می‎دانند که به دست نوه اش حاج سیف الدوله (حاکم وقت ملایر و تویسرکان) آباد شد، به همین دلیل تا قبل از انقراض سلسله قاجاریه آن را (دولت آباد) می نامیدند.

اقتصاد شهرستان ملایر بیشتر بر پایه کشاورزی و صنعت است اگر چه تجارت و بازرگانی نیز رونق نسبی در این شهر دارد. ۳۸ درصد تولید ناخالص  بخش صنعت استان مربوط به شهرستان ملایر است.

 

مهمترین محصولات کشاورزی ملایر: انگور،جو، گندم، حبوبات و علوفه است.

بادام، گردو، زردآلو و سیب گلاب نیز مهمترین محصولات باغی این شهرستان است.

مهمترین صنایع و هنرهای دستی ملایر عبارت اند از: مبل و منبت کاری، مروار(سبد) بافی، قالی و گلیم بافی.

سوغات و صادرات مهم این شهر نیز شامل: کشاورزی و تولیدی شامل: کشمش، شیره انگور، سرکه انگور، آبغوره، باسلق، بادام، گردو، عسل می‎باشد.

شهرستان ملایر دارای آثار تاریخی و باستانی با قدمت بسیار زیاد است که بعضی از این آثار برای مخاطبان به تفسیر معرفی می‎‎شود.

برج مقبره باباحسین

این بنا در روستای سیاه کمر از توابع دهستان سفیدکوه و در بخش سامن واقع است. فاصله روستا تا مرکز شهرستان حدود ۵۰  کیلومتر است بنا بصورت  برج  آجری  دوازده  ضلعی  است که در مجاورت گورستان  قدیمی  روستا قرار دارد. سقف برج دو پوش بوده و مشابه بناهای دوره  ایلخانی می باشد.گنبد بیرونی  بصورت رک(مخروطی) می باشد که از امتداد اضلاع دوازده‎گانه پدیدار  می شود و از این گنبد حدود ۲ متر بیشتر باقی نمانده است.

گنبد داخلی به صورت عرق چین  می باشد  داخل بنا  به صورت هشت ضلعی است ودر داخل هر یک از اضلاع هشت گانه طاق های رفیعی ساخته شده که تا زیر گنبد امتداد دارد. یکی در جبهه جنوبی و دیگری در غرب بنا تعبیه شده است به گفته اهالی این بنا بر مزار یکی از پیامبران الهی بنام یوشع بن نوح ساخته شده و در گذشته یهودیان منطقه به زیارت آن می آمدند.IMG_3362

 

 

برج سامن

 در داخل شهر سامن برج مرتفع خشتی وجود دارد که روزگاری با چند برج مشابه دیگر که در فواصل مختلف در حصار محافظ شهر ساخته شده بودند عمل دیدبانی و حراست از ساکنین داخل حصار را انجام می داده است. امروزه نه از حصار و نه از برج‎ها دیگر خبری نیست. برج حاضر با ارتفاع حدود ۱۴ متری تماماً از خشت خام و کاملاً به شکل دایره ساخته شده است.

برج درچهارطبقه ساخته شده است. طبقه چهارم دارای پوشش مسطح تیر چوبی است و بقیه طبقات با طاق‎های گنبدی خشتی پوشیده شده اند. در بدنه بخشهای فوقانی برج به فواصل مختلف سوراخ‎هایی جهت دیدبانی و تیر اندازی تعبیه شده است.برج-سامن

شهر زیرزمینی سامن

کاوش‏ های باستان‏ شناسی در محوطه ه‏ای زیرزمینی در شهر سامن واقع در جنوب شهرستان ملایر منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست‌کند ساخته شده است.

شواهد اولیه حاکی از پیدایش این فضاها در دوره پیش از اشکانی بود. بر اساس این یافته‌ها می‏‌توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا میترائیسم، مورد استفاده بوده است. این شواهد حاکی از آن است که مراسم مذهبی به صورت پنهانی در زیر زمین انجام می‏‌گرفته است.44-27

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.