خطر ویرانی شهر دوره اشکانی را تهدید می‌کند

samen-2015feb19شهر زیرزمینی پنهان در بخش «سامن» شهرستان ملایر استان همدان، میراثی ۳۵۰۰ ساله از دوره اشکانیان است که اگر از آن مراقبت نشود ممکن است تا چند سال آینده پیش از آن‌که مردم از آن بازدید کنند، به‌طور کامل تخریب شود.

به گزارش تسنیم، باستان شناسان هسته اولیه این شهر را متعلق به قبل از دوره اشکانیان می دانند که در طول تاریخ به وسعت آن افزوده شده است.

اکنون حدود ۲۵ اتاق این شهر کشف شده که در این اتاق ها تعداد زیادی اسکلت متعلق به دوره اشکانی وجود دارد که دست نخورده باقی مانده است، در کنار اسکلت‏ ها هدایایی نیز قرار دارد.

به دلیل رطوبت زیاد بخش عظیمی از این مکان هنوز در دل سنگ ها پنهان باقی مانده و به نظر می رسد آنچه اکنون از این مکان کشف شده فقط بخش کوچکی از شهر است، این مجموعه تاریخی در فروردین ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

با این که چند سالی از کشف این اثر تاریخی می گذرد؛ اما نه تنها این شهر هنوز مرمت نشده، بلکه عواملی چون سیستم نامناسب فاضلاب شهر، تردد خودروهای سنگین در خیابان روی این شهر زیرزمینی بر این مجموعه تأثیر منفی گذاشته و سبب نگرانی شده است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که قسمتی از کندی روند کار در شهر زیرزمینی سامن ممکن است به دلیل مشکل بودجه باشد، گفت: هم اکنون بعضی اشیای این شهر در موزه همدان نگهداری می شود که می خواهیم این اشیا برگردد و در خود شهر سامن یا در همان فضای شهر زیرزمینی نگهداری یا در مجاورت شهر زیرزمینی موزه ای ایجاد شود تا از اشیا بازدید شود.

احمد آریایی نژاد با اشاره به عبور ماشین های سنگین از این منطقه افزود: تا به حال به همین دلیل این شهر زیرزمینی چندبار ریزش داشته است.اگر این مکان مشمول مرور زمان شود مسلما طبیعت خود را از دست می دهد. این اثر باید به طور ویژه دیده شده و اهمیت بیشتری به آن داده شود تا به تبع آن اعتبارات نیز جذب شود.

شهردار شهر سامن نیز با بیان این که پیشرفت و پیشروی شهر زیرزمینی سامن یک همت ملی می خواهد، گفت: مشکل این مکان در درجه اول کمبود اعتبارات است.

محمد رضا بشری با اشاره به این که مشکل دیگر شهر زیرزمینی قرارگرفتن در بستر اصلی شهر است، افزود: شهر زیرزمینی در یکی از شلوغ ترین و پرتراکم ترین قسمت های شهر سامن که منطقه سکونت مردم است قرار دارد و این امر سبب کندی کار شده است.

وی با اشاره به این که اگر طرح مشمول مرور زمان شود به طور حتم آسیب هایی به اثر وارد می شود، تصریح کرد: نیاز به تخصیص اعتبار است و باید فکر جدیدی کرد و طرح جدیدی داد

از این مطلب بازدید کنید

شهر زیرزمینی سامن پایلوت اصلی برای مطالعات دقیق علمی و کارشناسی

«علیرضا ایزدی» در حاشیه‌ همایش واکاوی ۵۰ سال پژوهش‌های باستان‌شناسی در شهرستان ملایر در جمع …

۲ نظرات

  1. با تشکر از اینکه وقت گذاشتید و شهر خودتون رو معرفی کردید

    اما در این مطلب یک غلط داشتید :
    هخامنشی ها ۲۵۰۰ سال پیش بودند و بعد از آن اسکندر بود و بعد سلسله اشکانیان آمدند ، پس اشکانییان ۳۵۰۰ پیش نبودند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.