برای نجات از تخریب شهر زیرزمینی سامن هم درگیر طرح ترافیکی شد

معاون میراث فرهنگی همدان گفت: برای جلوگیری از ورود ضربه به شهر زیرزمینی سامن، با تعامل صورت گرفته با مسئولان شهر سامن، طرح ترافیکی در یک خیابان این شهر اجرا می‌شود.

بهرام توتونچی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، با اشاره به مرمت شهر زیرزمینی سامن اظهار کرد: ابتدای امسال اعتبار اضطراری به مبلغ ۲۵ میلیون تومان برای ریزش‌های شهر زیرزمینی سامن ابلاغ شد تا استحکام بخشی‌های موضعی برای این بنای تاریخی انجام شود.

وی با اشاره به وعده اختصاص اعتبارات ملی برای ساماندهی شهر زیرزمینی سامن بیان داشت: به محض اختصاص اعتبار ۷۰ میلیون تومانی، ساماندهی شهر زیرزمینی سامن در برنامه قرار می‌گیرد.

معاون میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه سامن شهری در زیر شهر سامن قرار دارد، خاطرنشان کرد: زیر دل شهر بودن این بنای تاریخی، باعث شده که وسایل نقلیه‌ از خیابان روی این شهر عبور کنند که همین به نقاطی از شهر ضربه وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه بخشی از شهر زیر بافت مسکونی قرار دارد، افزود: هنوز به بحث تملک این بنا پرداخته نشده است.

توتونچی در ادامه با بیان اینکه همه فضا برای ورود بازدیدکننده مناسب نیست، اظهار کرد: به دنبال ایجاد فضایی برای ورود بازدیدکننده هستیم که ضمن امکان دسترسی مناسب خطراتی را برای بازدیدکننده نداشته باشد.

وی بر ایجاد فضای نمایشگاه‌گونه شهر زیرزمینی سامن تأکید کرد و افزود: با ایجاد این فضای نمایشگاهی افراد مراجعه‌کننده می‎توانند اشیایی که از شهر زیرزمینی خارج شده را مشاهده کنند.

معاون میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه حدود ۱۰ سال است که این بنا در حال کاوش و مرمت است، تأکید کرد: مرمت‌ها را در چارچوب مرمت‌هایی که استاندارد است انجام می‌دهیم.

وی از درخواست میراث فرهنگی مبنی بر اجرای طرح ترافیکی در یکی از خیابان‌های شهر سامن خبر داد و گفت: با تعاملی که با مسئولان شهر سامن صورت گرفته، به دنبال اجرای طرح ترافیکی در یک خیابان شهر سامن هستیم.

توتونچی بیان داشت: با اجرای طرح ترافیکی، وسایل نقلیه سبک در آن خیابان که روی شهر زیرزمینی سامن قرار دارد عبور و مرور می‌کند

جهت مشاهده تصاویر بیشتر به قسمت گالری سایت مراجعه فرمائید.

شهر زیر زمینی 80821602-4909271

تصویر سالن 103 شهر زیر زمینی سامن
تصویر سالن ۱۰۳ شهر زیر زمینی سامن

kamar 562913_272228009544860_306160470_n

شهر زیر زمینی سامن
شهر زیر زمینی سامن

 

از این مطلب بازدید کنید

سرنوشت اشکانیان در شهر سامن از استان همدان!

بزرگترین شهر دستکند و زیرزمینی ایران نام گرفته است، شهری که تاکنون ۶۰ اسکلت دارای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.