سکونتگاه زیرزمینی سامن به ثبت جهانی برسد

پروفسور مهدی رهبر در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ملایر، پروفسور مهدی رهبر در سال ۱۳۱۶ شمسی در سمنان به دنیا آمد، وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در سمنان گذراند و جهت ادامه تحصیل وارد دانشسرای کشاورزی ساری شد، طولی نکشید مسیر تحصیلی خود را به سمت باستان شناسی بسط داد و موفق به اخذ رتبه نخست در این رشته شد.

وی بیش از ۴۶ سال با میراث فرهنگی در زمینه باستان شناسی همکاری کرده و پس از بازنشستگی به دلیل علاقه زیاد به باستان شناسی از سال ۷۹ کارهای تحقیقاتی خود را بیش از پیش ادامه داده و در نقاط مختلف ایران کاوش کرده و در سمینارهای مختلف داخلی و خارجی شرکت داشته و فرهنگ تمدن ایرانی و اسلامی را در داخل و خارج از کشور معرفی کرده است.

رهبر اظهار کرد: قدمت باستان شناسی ملایر بسیار زیاد است اما مهمترین مسئله که کمتر به آن توجه شده است آثار باستانی تپه نوشیجان و دژ مادها است.

وی افزود: آتشکده مادها در تپه نوشیجان بسیاری از تصورات موجود را تغییر می دهد، چرا که عده ای اعتقاد دارند که مادها و هخامنشیان زرتشتی نبودند اما وجود آتشکده در تپه نوشیجان ملایر نشان دهنده این است که مادها به آتش اهمیت می دادند.

این باستان شناس ایرانی به اهمیت زرتشت با قدمت بیش از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد در ادیان دیگر اشاره کرد و گفت: سکونتگاه زیرزمینی سامن نیز یکی از آثار مهم زیرزمینی دستکند است که باید به ثبت جهانی برسد.

وی تصریح کرد: ما باید به جای حفاری‎های مکرر به دنبال حفظ آثار باستانی حفاری شده باشیم، و اگر از حفاری‎ها و کاوش‎های صورت گرفته مراقبت نشود، تا چند سال آینده به زباله دانی تبدیل می شود.

پروفسور رهبر با بیان اینکه خوشبختانه مسئولان به امر حفظ و مراقبت از آثار تاریخی کشور اهمیت می دهند، افزود: مسئولان باید آثار باستانی که در دنیا شهرت دارد و ارزش ایران و ایرانی را بالا می برد حفظ کنند.
وی ابراز کرد: آرزو می کنم جوانان ایران در راهی قدم بردارند که با علم و اتکا به هوش و ذکاوت خود ادامه دهنده راه باستان ‎ شناسان باشند.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

یک نظر

  1. طراحی سایت خیلی عالی شده. مرحبا مهندس! سبز و خرم باشی 😉

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.