شهر زیر زمینی سامن

شهر زیرزمینی “سامن” مورد توجه مسئولان همدان باشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ملایر، فرماندارملایر در نشست مدیر کل دفتر امور شهری استانداری همدان با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سامن با بیان اینکه شورای اسلامی و شهردار شهر سامن بدون حاشیه و پیگیر در حال خدمت رسانی به مردم سامن هستند، اظهار کرد: مجموعه شهرداری و شورای شهر سامن از توانمندترین نیروها بوده و با این تلاش و کوشش در جهت آبادانی شهر، امید به موفقیت و نمونه شدن آنها در استان و کشور وجود دارد.

وی با اشاره به شرایط و موقعیت اقتصادی و گردشگری سامن افزود: شهردار و شورای اسلامی شهر سامن باید از ظرفیت ‎ های گردشگری و اقتصادی این شهر برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

فرماندار ویژه ملایر با بیان اینکه امسال بودجه سامن بر اساس جمعیت و دیگر شرایط پرداخت می شود، گفت: اولویت ‎ هایی چون آب روستایی، شهر زیرزمینی و بهسازی شهر سامن از سوی بخشدار  سامن مطرح شده است و طبق این نیازمندی ‎ ها بودجه سامن اختصاص داده می شود .

وی ابراز کرد: سال گذشته چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و امسال ۹۳۰ میلیون ریال اعتبار به شهرداری سامن اختصاص داده شد .

آزادبخت با اشاره به اینکه صبر و سعه صدر و نقد سازنده برای یک مدیر پیش برنده است، تصریح کرد: دولت آقای روحانی ظرفیت بسیار بالایی داشته و دولت با بکارگیری استاندار کم نظیر و معاونین توانمند، استان همدان را مجهز به مدیریت قوی کرده است.

وی با بیان اینکه تفرقه تهدید کننده است و ریشه شیطانی دارد بر لزوم حفظ وحدت بین اعضای شورا و شهرداری تاکید کرد و گفت: تلاش و جدیت خوبی که اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سامن دارند، نشان دهنده این است که دیدگاه ‎ های دولت تدبیر و امید در این شهر به خوبی اجرایی شده است .

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان نیز اظهار کرد: طبیعت زیبای سامن و شهر زیرزمینی دو ویژگی مهم این شهر است که شهردار و اعضای شورای اسلامی باید در خصوص این دو موضوع مهم، تمرکز کرده و مطالبه گر باشند .

فرهاد فرزانه درباره مشکل حریم بلوار شهدای شهر سامن افزود: باغات زیادی در حریم شهر سامن وجود دارد که می ‎ توان از طریق قانون ماده ۱۴ از اراضی باغات که در محدوده شهر قرار دارند استفاده مناسبی کرده که نیاز به تغییر کاربری و مجوز ندارد، به طوری که آسیبی به باغات هم نمی رسد .

وی بازدید از شهرهای کوچک استان را از اولویت ‎ ها عنوان کرد و گفت: برای ساخت اماکن تجاری در شهر با بعد ملی به آن نگاه کرده و با این کار توریست و گردشگران را به شهر خود جذب کنید .

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان با بیان اینکه شهردار باید با شورای اسلامی شهر تعامل داشته باشد، تأکید کرد: التبه در این تعاملات باید مراقب باشید که باعث تداخل شرح وظایف شهردار با شورای شهر نشود .

امام جمعه شهر سامن نیز با بیان اینکه اگر بنیان یک حکومت با عدل و خردمندی پایه گذاری شود خداوند دوستداران آن را عزیز و دشمنانش را خوار و ذلیل می کند، اظهار کرد: قوام مملکت با بنیانگذاری امام خمینی(ره) بر پایه عدل گذاشته شده است و اگر مسئولان نیز با عدالت و دلسوزی برخورد کنند به طور قطع جامعه عدالت محور می شود .

وی بر لزوم توجه بیشتر به شهرهای کوچک بر اساس عدالت تاکید کرد و افزود: شهر سامن با اینکه قدمت شهر شدن آن بالای نیم قرن است، اما از نظر شهری رشد مطلوبی نداشته است .

حجت الاسلام حسین طباطبایی خواستار اختصاص اعتبار برای تکمیل استاد سرای حوزه علمیه سامن، اختصاص بودجه برای ساخت حوزه علمیه خواهران، تکمیل مسجد نبی اکرم(ص) و تجهیز درمانگاه سامن شد و گفت: شهر زیرزمینی سامن نیز از نظر زیربنایی نیاز به ترمیم دارد و برای حضور بیشتر گردشگران باید ورودی و خروجی مناسب و مطلوبی برای این اثر مهم تاریخی ساخته شود.

شهردار سامن نیز اظهار کرد: طبق تاکید استاندار همدان مبنی بر گردشگری به عنوان رکن مهم توسعه اول استان، شهر زیرزمینی سامن پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه گردشگری است که هم اکنون قسمتی از آن در حال تخریب است و اگر فاز نخست راه اندازی شود، پتانسیل قوی برای جذب توریست است.

محمدرضا بشری خواستار وصول مطالبات شهرداری توسط ادارات شد و افزود: شهر سامن قطب تولید خیارشور کشور، گردو و عسل است که اگر سرمایه گذاری در این زمینه انجام شود، به طور قطع از نظر اقتصادی رونق خوبی ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه سامن از سال ۱۳۳۷ به شهر تبدیل شده و قدمتی ۵۶ ساله دار، ابراز کرد: اما به دلایل مختلف چون عدم برنامه ریزی این شهر هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده و نیاز به نگاه ویژه و حمایت ‎ های مادی و معنوی استانداری و فرمانداری دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر سامن نیز رفع مشکلات زیرساختی حمل و نقل، تجهیز و راه اندازی سینمای شهر سامن، نصب دوربین ‎ های مدار بسته در میدان اصلی و نقاط حساس این شهر، احداث نمازخانه در مبادی ورودی این شهر را خواستار شد.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.