شهر زیر زمینی سامن

شهر زیرزمینی سامن ظرفیتی مهم برای توسعه گردشگری ملایر است

به گزارش ایرنا ˈمصطفی آزادبختˈ روز چهارشنبه در نشست مشورتی مدیر کل دفتر امور شهری استانداری همدان با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سامن افزود: شهردار و شورای اسلامی شهر سامن باید از ظرفیت های گردشگری و اقتصادی این شهر برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه امسال بودجه سامن بر اساس جمعیت آن داده می شود، اظهار داشت: اولویت هایی چون بهسازی، آب روستایی، شهر زیرزمینی و سایر نیازمندی های شهر سامن از سوی بخشدار و شهردار سامن مطرح شده که تمام تلاش خود را به کار می گیرم تا حق سامن به خوبی ادا شود.

وی ادامه داد: سال گذشته چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و امسال ۹۳۰ میلیون ریال اعتبار به شهرداری سامن اختصاص داده شد.

آزادبخت بر لزوم حفظ وحدت و وفاق بین اعضای شورا و شهرداری تاکید کرد و بیان داشت: با تلاش و جدیت خوبی که توسط اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سامن در دور چهارم شروع شده، نشان دهنده این است که دیدگاه های دولت تدبیر و امید در این شهر به خوبی اجرایی شده است.

مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری همدان نیز گفت: طبیعت زیبای سامن و شهر زیرزمینی دو ویژگی مهم این شهر است که شهردار و اعضای شورای اسلامی باید در خصوص این دو موضوع مهم، دائم مطالبه گر و پیگیر باشند.

ˈفرهاد فرزانهˈ در خصوص مشکل حریم بلوار شهدای شهر سامن افزود: باغات زیادی در حریم شهر سامن وجود دارد که می توان از طریق قانون ماده ۱۴ که نیاز به تغییر کاربری و مجوز ندارد، برای تعیین تکلیف و بکارگیری درست از این باغات، استفاده کرد.

وی بازدید از شهرهای کوچک استان را از اولویت ها عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در بعد شهرسازی مسایل و مشکلات به حوزه معاونت استانداری منتقل می شود و اگر قرار است اماکن تجاری در این شهر ایجاد شود، باید بعد ملی به آن داده شود.

امام جمعه شهر سامن نیز بر لزوم توجه بیشتر به شهرهای کوچک بر اساس عدالت تاکید کرد و بیان داشت: شهر سامن با توجه به اینکه قدمت شهر شدن آن بالای نیم قرن است، اما از نظر شهری رشد مطلوبی نداشته است.

حجت الاسلامˈحسین طباطباییˈ خواستار اختصاص اعتبار برای تکمیل استاد سرای حوزه علمیه سامن، اختصاص بودجه برای ساخت حوزه علمیه خواهران، تکمیل مسجد نبی اکرم(ص) و تجهیز درمانگاه سامن شد.

وی ادامه داد: شهر زیرزمینی سامن از نظر زیربنایی نیاز به ترمیم دارد و برای حضور بیشتر گردشگران باید ورودی و خروجی مناسب و مطلوبی برای این اثر مهم تاریخی ساخته شود.

شهردار سامن نیز گفت: طبق تاکید استاندار همدان مبنی بر گردشگری به عنوان رکن مهم توسعه اول استان، شهر زیرزمینی سامن پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه گردشگری است که هم اکنون قسمتی از آن در حال تخریب است و اگر فاز نخست راه اندازی شود، پتانسیل قوی برای جذب توریست است.

ˈمحمدرضا بشریˈ خواستار وصول مطالبات شهرداری توسط ادارات و حمایت بیشتر از شهرداری شد و بیان داشت: شهر سامن قطب تولید خیار شور کشور، گردو و عسل است که اگر سرمایه گذاری در این زمینه انجام شود، صرفه اقتصادی بسیار خوبی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سامن از سال ۱۳۷۳ به شهر تبدیل شده و قدمتی ۵۶ ساله دارد، اما بنا به دلایل مختلف، عدم برنامه ریزی و تلاش بیشتر برخی شهرها، این شهر هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده و نیاز به نگاه ویژه دارد.

بشری رفع مشکل حریم بلوار شهدا، تخصیص اعتبار برای عبور و مرور شهری و پیگیری اختصاص یک دستگاه ماشین آتش نشانی برای شهر سامن را از مصوبات این نشست عنوان کرد.

تجهیز و راه اندازی سینمای شهر سامن، نصب دوربین های مدار بسته در میدان اصلی و نقاط حساس این شهر، احداث نمازخانه در مبادی ورودی، احداث استخر سرپوشیده، تکمیل کف پوش سالن ورزشی امیرکبیر و مطالبات شهرداری از دیگر خواسته ها و نیازهای شهر سامن بود که از سوی رییس شورای اسلامی این شهر مطرح شد.

سامن در ۱۵ کیلومتری شهر ملایر واقع شده و دارای پنج هزار نفر جمعیت است.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

یک نظر

  1. سلام از همه شما عزیزان که از اثار تاریخی همدان حمایت میکنید کمال تشکر دارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.