ریزش یکی از راهروهای شهر زیر زمینی سامن
ریزش یکی از راهروهای شهر زیر زمینی سامن

تخریب بخشی از شهر زیر زمینی دستکند سامن

۲۵ درصد شهر زیرزمینی تاریخی دستکند سامن ملایر تخریب شد. 
قدمت این شهر به حدود ۲۵۰ تا ۲۲۴ قبل از میلاد باز می گردد. 
سرپرست گروه کاوش نفوذ فاضلاب خانه های اطراف به درون شهر را علت اصلی این تخریب اعلام کرد. 
خاکسار گفت: کانال های سیمانی انتقال دهنده فاضلاب به خارج شهر ، سوراخ و موجب نفوذ فاضلاب به درون شهر شده است. 
او افزود: از آنجا که شهرسامن سامانه مکانیزه دفع فاضلاب ندارد ، موضوع با اداره آبفای این شهر مطرح شد ولی آنها قول مساعدی برای راه اندازی این سامانه نداده اند. 
همچنین بخش مهمی از این شهر در زیرخانه ها و تاسیسات شهری قرار گرفت که ورود فاضلاب شهری و رطوبت ناشی از آن ، شهر دستکند را با تهدید جدی مواجه کرده است. 
شهر زیرزمینی دستکند سامن که در سال ۱۳۸۹ اتفاقی بر اثر فعالیت های عمرانی معدن کاران منطقه شناسایی شد ۲۷بهمن ۸۷ به شماره ۲۴۶۲۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد و هم اکنون در نوبت ثبت فهرست جهانی است. 
شهر سامن ملایر در ۴۸ درجه و ۴۰ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۴ درجه و ۱۰ دقیقه عرض جغرافیایی در ۱۵ کیلومتری جنوب ملایر قرار دارد. 
تاکنون از ۶ هزار متر مربع کاوش این شهر ۵ هکتاری در چهار فصل ، افزون بر ۵۰ اتاق ، راهرو ، ۶۰ اسکلت ، انواع ظروف سفالی و پیه سوز و لوازم روشنایی ، تعدادی سکه نقره و مسی مربوط به ادوار تاریخی و اسلامی و انواع مهرهای تزئینی از جنس سنگهای قیمتی کشف شده است. 
شهر زیر زمینی دستکند سامن در دوران اشکانیان در بستر سنگ گرانیتی ساخته شد و در دوران سلجوقیان ، ایلخانی ، تیموریه ، صفویه ، زندیه و قاجاریه استفاده می شد. 
با توجه به بررسی های انسان شناسی ، شواهدی مبنی بر تدفین های باز در این مجموعه وجود دارد. 
هرچندکاربری های نخست شهر دستکند سامن ، تدفینی و به صورت گوردخمه بود اما قبل از اسلام ، مراسم آیینی – مذهبی در آن برگزار می شد و از اوایل اسلام تا دوره قاجار به عنوان پناهگاه برای مواقع اضطراری استفاده می شد. 

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.