آثار باستانی سامن

 برج مقبره باباحسین

 این بنا در روستای سیاه کمر از توابع دهستان سفیدکوه و در بخش سامن واقع است. فاصله روستا تا مرکز شهرستان حدود ۵۰  کیلومتر است بنا بصورت  برج  آجری  دوازده  ضلعی  است که در مجاورت گورستان  قدیمی  روستا قرار دارد. سقف برج دو پوش بوده و مشابه بناهای دوره  ایلخانی می باشد.گنبد بیرونی  بصورت رک(مخروطی) می باشد که از امتداد اضلاع دوازده‎گانه پدیدار  می شود و از این گنبد حدود ۲ متر بیشتر باقی نمانده است. گنبد داخلی به صورت عرق چین  می باشد  داخل بنا  به صورت هشت ضلعی است ودر داخل هر یک از اضلاع هشت گانه طاق های رفیعی ساخته شده که تا زیر گنبد امتداد دارد. بنا دارای دو در می باشد. یکی در جبهه جنوبی و دیگری در غرب بنا تعبیه شده است به گفته اهالی این بنا بر مزار یکی از پیامبران الهی بنام یوشع بن نوح ساخته شده و در گذشته یهودیان منطقه به زیارت آن می آمدند.

 امامزاده سام و هام

این بنا در داخل شهر سامن و در کنار گورستان واقع شده است. بنا عبارت است از دو گنبد جدا از هم به ارتفاع تقریبی ۷ متر که هر دو از قاعده ای مربع شروع  وبه طرف بالا با انحنای خاصی به طرف داخل شکل مخروطی می یابند. این دو گنبد بر مزاردو در پیامبر زاده: حضرت سام و حام از فرزندان حضرت نوح علیه السلام ساخته شده است. دو ضریح  چوبی منبت زیبا نیز  بر روی هر دو قبر و داخل فضای داخلی امامزاده ساخته شده است که از کارهای چوبی  بی‎نظیر گذشته می باشند  اسناد قدیمی مبنی بر وجود این امامزاده  در دوره صفویه در دست است که قدمت تاریخی بنا را مشخص می کند در بین دو گنبد ذکر شده گنبد کوچکتری وجود که آرامگاه خانوادگی یکی از سادات جلیل القدر سامن (حاج آقا طباطبائی) می باشد.

 برج  خانقلی سامن

در داخل شهر سامن برج مرتفع خشتی وجود دارد که روزگاری با چند برج مشابه دیگر که در فواصل مختلف در حصار محافظ شهر ساخته شده بودند عمل دیدبانی و حراست از ساکنین داخل حصار را انجام می داده است. امروزه نه از حصار و نه از برج‎ها دیگر خبری نیست. برج حاضر با ارتفاع حدود ۱۴ متری تماماً از خشت خام و کاملاً به شکل دایره ساخته شده است.

برج درچهارطبقه ساخته شده است. طبقه چهارم دارای پوشش مسطح تیر چوبی است و بقیه طبقات با طاق‎های گنبدی خشتی پوشیده شده اند. در بدنه بخشهای فوقانی برج به فواصل مختلف سوراخ‎هایی جهت دیدبانی و تیر اندازی تعبیه شده است.

شهر زیرزمینی سامن

کاوش‏های باستان‏ شناسی در محوطه ه‏ای زیرزمینی در شهر سامن واقع در جنوب شهرستان ملایر منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست‌کند ساخته شده است.

این شهر زیرزمینی، هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین را داشت کشف شد. بر همین اساس طی مجوزی ازسوی پژوهشکده باستان‏شناسی، هیاتی متشکل از انواع کارشناسان شامل باستان‏شناس، انسان‏شناس، کارشناسان مرمت و … کاوش‌‏های خود را در این شهر به انجام رساندند که منجر به کشف فضاهای دست‏ کند با حدود ۲۵ اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی شد.

شواهد اولیه حاکی از پیدایش این فضاها در دوره پیش از اشکانی بود. بر اساس این یافته‌ها می‏‌توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی، احتمالا میترائیسم، مورد استفاده بوده است. این شواهد حاکی از آن است که مراسم مذهبی به صورت پنهانی در زیر زمین انجام می‏‌گرفته است.

بر این اساس احتمال داده می‏‌شود که در دوره اشکانی از این فضاها به عنوان محل تدفین مردگان استفاده شده است و از اتاق‏‌ها به عنوان گوردخمه استفاده کرده‌‏اند.

شهر زیرزمینی سامن در عمق ۳ تا ۶ متری زمین کشف شد و کانال‌های حفر‌ شده درون آن به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌اند و اطراف آن‌ها نیز اتاق‌های متعدد وجود دارند.

این کانال‌ها از نظر ساختار معماری، بسیار جالب هستند و کاربری خاصی داشته‌اند. در این کانال‌ها پس از پاک‌سازی، ۶۰ اسکلت شناسایی شدند که درون ۹ اتاق قرار داشتند و با توجه به بررسی‌های انسان‌شناسی شواهدی وجود دارند که تدفین‌هایی به‌صورت تدفین باز انجام شده‌اند.

علاوه بر این شواهد، ۶ مورد بقایای انسانی نیز وجود دارند که به‌طور دقیق نشان می‌دهند، این اتاق‌ها در کاربری‌ نهایی به‌صورت محل تدفین استفاده می‌شدند، به‌طوری که استخوان‌ها را جمع می‌کردند و دوباره تدفین‌های جدیدی انجام می‌دادند.

از ۶۰ اسکلت یافت شده، ۱۶ مورد مرد، ۲۶ مورد زن، ۱۴ مورد کودک و یک نوزاد شناسایی شده‌اند و جنسیت ۳ مورد از آن‌ها نیز تشخیص داده نشده است.

منبع خبر شبکه اطلاع رسانی دانا 

 

امامزاده-سام-و-هام برج-سامن IMG_3362 شهر زیر زمینی نمای-داخلی-امامزاده-سام-و-هام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.