خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طباطبائی با توصیه به تقوای الهی ایراد گردید

ایشان با تبریک فرا رسیدن هشتم ربیع الثانی سالروز ولادت سراسر باسعادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام حسن عسگری (ع)به حدیثی از امام عسگری اشاره و بیان داشتند که:( امام یازدهم امام حسن عسکری علیه السلام به شیعیان فرموده‌اند:

اوصیکم بتقوی‌الله والورع فی‌دینکم و الاجتهاد لله و صدق الحدیث و اداء الامانه الی من ائتمنکم من بّرٍ او فاجرٍ و طول السجود و حسن‌الجوار فبهذا جاء محمّد صلّی‌الله علیه وآله و سلّم. صلّوا فی عشائرهم و اشهدوا جنائزهم و عودوا مرضاهم وادّوا حقوقهم فان‌ّالرّجل منکم اذا ورع فی‌دینه و صدق فی‌حدیثه و أدی الامانه و حسن خلقه مع‌النّاس قیل‌: هذا شیعی فیسّرنی ذلک

شمار را به تقوای الهی و ورع در دین و کوشش در راه خدا و راستگویی و پرداخت امانت به هرکسی که به شما امانت سپرده است نیکوکار باشد یا بدکار و سجده طولانی و خوش همسایگی و همسایه داری، وصیت و سفارش می‌نمایم که محمد صلی‌الله علیه‌و آله وسلم این ارزش‌ها را آورد و برای همین امور مبعوث شد. در بین قبیله‌ها و طوائفشان نماز بخوانید و بر جنازه‌های آنان حاضر شوید و در تشییع جنازه آنان شرکت کنیدو بیمارانشان را عیادت کنید و حقوق آنان را ادا کنید زیرا هر کس از شما شیعیان در دینش ورع بورزد و در سخنش راست بگوید و امانت را بپردازد و ادا کند و با مردم خوش‌رفتاری کند و اخلاقش را با مردم نیک و زیبا سازد گفته می‌شود: این انسان “شیعه” است، این مرا مسرور و خوشحال می‌کند.

و در ادامه به گوشه هایی از زندگی امام  عسگری(ع) اشاره کردند . امام حسن عسگرى، فرزند امام هادى(علیه السلام)، در روز هشتم ربیع الثّانى سال ۲۳۲ هجرى قمرى در مدینه به دنیا آمد. نام مادر گرامى آن حضرت را، سوسن و بعضى «سلیل» و «حُدَیْث» نیز گفته اند.  آن حضرت بعد از شهادت پدر بزرگوارش در ۲۲ سالگى به مقام امامت رسید. برنامه و مواضع او به عنوان مرجع فکرى شیعیان قلمداد گردید و مصالح عقیدتى و اجتماعى آنان را کاملاً مراعات مىکرد.

متوکّل او را به زندان انداخت، بى آن که سبب آن کار را بگوید! عبّاسیان تلاش مىکردند که امام عسکرى(علیه السلام) را در دستگاه حکومت وارد کنند تا پیوسته مراقب او باشند و او را از پایگاه هاى خویش و از یاران و پیروانش دور سازند.

آن حضرت نیز مانند پدر بزرگوارش ناچار شد در سامرّا اقامت کند و زیر نظر باشد.

مواضع علمى امام عسگرى(علیه السلام) در پاسخ هاى قاطع و استوار در مورد شبهه ها و افکار کفرآمیز و بیان کردن حقّ، با روش مناظره و گفتگوهاى موضوعى و مناقشه ها و بحثهاى علمى، روز به روز شخصیّت آن حضرت را بارزتر نشان مىداد و مؤمنین را به شخصیّت مکتبى و فکرى خود مجهّز مىنمود و از طرفى پایدارى و ایستادگى آنان را در برابر جریانهاى فکرى خطرناک تضمین مىنمود.

خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی و ضمن تبریک ایام الله دهه ی مبارکه فجر به اتفاقات و مناسبت های ایام انقلاب اشاراه هایی داشتند:

۱-    در نوزدهم بهمن سال ۵۷ عده‌ی زیادی از همافران و افراد نیروی هوایی، با لباس‌های نظامی و در میان شادی و حیرت مردم به اقامت‌گاه امام رفتند. امام خمینی در این دیدار، خطاب به همافران فرمودند:
(همان‌طور که گفتید تا حالا در اطاعت طاغوت بودید، حال به قرآن پیوستید. قرآن حافظ شماست. امیدوارم با کمک شما بتوانیم در اینجا حکومت اسلامی را برقرار کنیم.)

۲-    در روز ۲۱ بهمن که فرمانداری نظامی در آخرین اعلامیه‌اش که بارها از رادیو پخش شد، ساعت منع عبور و مرور را چهار و نیم عصر اعلام کرد و حکومت نظامی اعلام کرد.
امام خمینی پس از اعلام حکومت نظامی  فرمودند: اعلامیه‌ امروز حکومت نظامی، خدعه و خلاف شرع است؛ مردم به هیچ وجه به آن اعتنا نکنند، برادران و خواهران عزیزم، هراسی به خود راه ندهید که به خواست خداوند تعالی، حق پیروز است.و دستور دادند که مردم به خیابان بیایند.

۳-    ضمن گرامیداشت ۲۲ بهمن سالگرد پیروزی انقلاب از مردم درخواست کردند که با حضور یکپارچه خود  مشت محکمی بر دهان یاوه گویان آمریکایی بزنند و با جمله ای از مقام معظم رهبری اهمیت این روز را چنین بیان کردند(۲۲بهمن نماد استواری و مقاومت ملت ایران است و علاج ما در مقابله با ابر قدرتها کسب اقتدار در همه ی زمینه هاست)

۴-    روز دهم ربیع الثانی سالروز وفات حضرت معصومه (س) را به نماز گزاران تسلیت و پیرامون شخصیت ایشان گفتند: حضرت فاطمه‏ معصومه(س)، خواهر گرامی امام رضا(ع) است. ایشان بانویى سخنور، معلمی توانا و در زهد و تقوا برجسته بود. حضرت معصومه(س) یک سال پس از ورود برادرش به خراسان به قصد دیدار وی از مدینه به سمت خراسان حرکت کرد، اما پس از حوادثی که در شهر ساوه برای آن حضرت پیش آمد، بیمار شد. چون حضرت معصومه در شرافت و فضیلت شهر قم احادیثی را از پدران خود شنیده بود، عزم این شهر کرد و پس از ۱۷ روز توقف در قم، به ملکوت اعلی پیوست. آرامگاه با شکوه آن حضرت در قم، محفل و زیارتگاه مردم ودانشمندان با فضیلت است.

  

 DSC01382 DSC01383 DSC01384 DSC01385 DSC01386 DSC01387 DSC01390 DSC01391

 

 

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه موقت حضرت حجه الاسلام والمسلمین نجفی با توصیه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.