خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طبا طبائی با توصیه به تقوای الهی ایراد گردید ایشان با استدلال به آیه ( یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَجِیبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُمْ لِمَا یُحْیِیکُمْ ) اى کسانى که ایمان آورده‏اید ، چون خدا و پیامبر ، شما را به چیزى فرا خواندند که به شما حیات مى‏بخشد ، آنان را اجابت کنید ، ﴿الأنفال‏، ۲۴﴾

 بیان داشتند که: آشکار است که منظور از حیات در این آیه، چیزی فراتر از حیات معمولی است که مؤمنان مانند دیگران از آن برخوردارند و مایه این زندگی چیزی است که خدا و پیامبر به مردم می‏آموزند و آن هم چیزی جز »دین‏حق« نیست که هماهنگ با فطرت آدمی نیز هست. بنابراین، پیام آیه شریف این است که ای مؤمنان! به هوش باشید تا بسان کسانی نشوید که از مسیر فطری خویش منحرف شده یا با داشتن علم و دانش، باز در وادی گمراهی گام بر می‏دارند یا از پندار و گمانهای باطل پیروی می‏کنند؛ چرا که آنان به زندگی سطحی و ظاهری بسنده کرده‏اند و از حیات حقیقی باز مانده‏اند. آنان با داشتن نفس ناطقه، گوش و چشم و قلب در مرحله زندگی حیوانی توقف کرده‏اند وحتی از آن هم پایین‏تر رفته‏اند:

انسان داراى دو بُعد است: مادّى و معنوى و در صورتى به سعادت مى رسد که نیازهاى وى در هر دو بُعد تأمین شود. انسانى که تنها در بُعد مادّى پیشرفت کند و به تکامل معنوى خود نپردازد، از مرتبه انسانیّت تنزّل کرده و احیاناً از حیوانات هم پست تر مى شود. عقل با نظارت و ارزیابی خواسته‏های نفس و تمایلات غریزی، آنچه را برای زندگی درست لازم است و به بُعد معنوی انسان آسیب نمی‏رساند و آنچه را به عنوان مقدّمه، برای رشد و تعالی روحی و معنوی انسان لازم است، روا می‏شمارد ..
انسان نباید در زندگی فقط حیات مادی را در نظر بگیرد بلکه باید از حیات دنیوی و مادی به عنوان راهی برای رسیدن به حیات معنوی استفاده کند و سبک زندگی یک مسلمان باید بر اساس دستورات اسلام باشد و به ابعاد مختلف اجتماع توجه داشته باشد (بعد سیاسی،مادی،اقتصادی،معنوی و..) و نمیتواند مانند راهبه ها فقط یکی از ابعاد زندگی را گرفته و پیش رود و باید تلاش کند که به حیات طیبه ای که قرآن وعده داده برسد و نباید سنت های غلط که گاها در جامعه ترویج پیدا کرده مانع از رسیدن انسان به مراتب کمال شود.

خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی به مناسبت های این ایام اشاراتی داشتند

۱-  ضمن تسلیت فرا رسیدن ارتحال جانگداز رسول خاتم، حضرت محمّد مصطفی(ص) و سبط اکبر پیغمبر(ص)، حضرت امام حسن مجتبی (ع)  و حضرت علی بن موسی الرضا (ع) توصیه های لازم جهت برگزاری مراسم های عزاداری  رابیان نمودند

۲-  ضمن گرامیداشت سالروز شهادت شهید نستوه آیت الله غفاری بیان داشتند که : آیت ا لله غفاری مانند نیاکان شهیدش با هر نوع استبداد مبارزه می‏کرد. زبان حقگوی او در اوج خفقان رژیم شاهی افشاگر باطل بود. این مجاهد فداکار و بی‏باک، بی‏اعتنا به یاوه سرایی‏های گروهک‏های چپ و راست ابوذرگونه به شاه ظالم می‏تاخت. همزمان با قیام تاریخی حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۲ ش آیت اللّه غفاری پشت سر امام، از آرمان‏های والای او پشتیبانی و دوران رنج و محنت و زندان را برای رسیدن به اهداف والای امام و انقلاب، سپری کرد. او در این مسیر هیچ‏گاه احساس خستگی نکرد و تا آخرین لحظات حیات به مبارزه خویش بر ضد ستم و طاغوت ادامه داد و در آخر پاهایش را اره کردند واو را  با انواع شکنجه ها به شهادت رساندند.

۳- اشاره ای به تشکیل نهضت سوادآموزی در سال۱۳۵۸ هجری شمسی به فرمان حضرت امام خمینی ره کرده و از تلاشهای این ارگان  در ریشه کنی بیسوادی قدر دانی کردند.

۴- از حماسه ۹ دی در سال ۸۸ در دفاع از انقلاب و مبارزه با استکبار و فتنه گران قدر دانی و بیان داشتند که: در روز نهم دی‌ ملت ایران با حرکتی مردمی و خودجوش روزی فراموش نشدنی در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رساندند و به فتنه‌جویی‌ها و دشمنی‌های بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی پس از انتخابات سال ۸۸ پایان دادند.

و در پایان قسمتی از اعلامیه نماز گزاران در رابطه با عوامل فتنه وحماسه نهم دیماه قرائت و با تکبیر نمازگزاران مفا د آن تائید گردید.

(در ماجرای فتنه ۸۸ همه به عینه دیدندکه لشگر نفاق چگونه با هجمه رسانه‌ای گسترده به جنگ با نظام مقدس جمهوری اسلامی آمدند و متعاقب انتشار اخبار کذب و ساختگی مبنی بر تقلب در انتخابات حرمت عاشورای حسینی را شکستند. و بی‌تردید تنها در سایه درایت و بینش عمیق مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و شعور و بصیرت انقلابی ملت آگاه بود که با لبیک به ندای مولا و مقتدای خویش با خلق حماسه نهم دی ماه تداوم حیات طیبه نظام مقدس جمهوری اسلامی را تضمین کردند.

اینک در چهارمین  سالگرد آن حماسه ماندگار ما  نمازگزاران با علم به اینکه دشمن هرگز از فتنه و فتنه گری از پای نخواهد نشست، یکپارچه و قاطعانه بار دیگر با ولی امر مسلمین تجدید میثاق می کنیم.
و به آنهایی که خیال می کنند می توانند میان مردم و نظام جدایی بیندازند، می گوییم این نظام متعلق به مردم است و آن کسانی که با همه وجود این پرچم را برافراشته اند تا پای جان از آن دفاع خواهند کرد.)

 DSC01312 DSC01314 DSC01316 DSC01317 DSC01318 

 

 

 

 

 

 

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه موقت حضرت حجه الاسلام والمسلمین نجفی با توصیه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.