آداب و رسوم سامنی ها در شب یلدا یا شب چله

آداب و رسوم سامنی ها در شب یلدا:

مردم سامن در ایام قدیم به منزل بزرگتر ها رفته و همه اعضای خانواده دور کرسی جمع می شدند و در زیر کرسی از خاطرات گذشته و حال تعریف می کردند.

خوردنی های اون موقع بدلیل کمبود میوه های امروزی بیشتر محصولات تولیدی خود سامنی ها بوده مثل:
سنجد ( سرنجه) ، کدو ، گردو (گردکو) ، بادام، مویز ، هویج، کشمش، شیر شیره ( انگور ترش شده ) ، باسلق، گندم و شادونه، هندوانه ، تنقلات ( تخم کدو، آفتاب گردان و … )

یکی از رسمهای جالب سامنی ها در شب بلدا انداختن مهره در کوزه های گلی بود.

مهره هایی به شکل های مختلفی با رنگ های مختلف داشتند مثل مهره های تسبیح، گردنبد، گلوبند و … را درکوزه ای میریختن و کاملا آن را هم می زدند و پارچه ای رنگی روی آن می کشیدند و سپس به صورت تصادفی بیشتر بچه ای نا بالغ مسئول بیرون آوردن مهره از داخل ظرف پیدا می کردند. همچنین به نیابت از هر مهره ای که بیرون می آمد یک بیت شعر از شاعرهای معروف ایرانی می خواندند. این مهره متعلق به یک نفر می بود در نتیجه فال آن شخص با شعر خوانده شده مشخص می شد.

البته امروزه افراد کمی این رسم زیبا رو زنده نگه داشته اند که امیدواریم این رسوم قدیمی دست به دست توسط ما ها به نسلهای آینده منتقل گردد.

یکی از دیگر رسوم سامنی ها برای نو عروسانی که در دوران نامزدی هستند نیز خانواده داماد شب چله میبرند که شامل میوه های مختلف، آجیل، تنقلات، شیرینی و کادوی مخصوص طلاجات یا البسه، در سینی هایی بزرگ ( مجیمه ) به صورت تزئین شده طی مراسم خاصی به
خانواده عروس می برند و عروس هم در عوض چیزی مانند پارچه پیراهنی یا پارچه لباسی یا جوراب برای داماد می فرستد.

DSC01289
یکی دیگر از رسوم شب چله یا شب یلدا در سامن این است که اکثر پدر و مادر ها برای دخترانشان که به خانه بخت رفتند چندین سال متوالی  برای آنها شب چله میبرند.

منبع: سایت سامن

از این مطلب بازدید کنید

محکوم کردن نبش قبر صحابی پیامبر (ص)

بسم الله الرحمن الرحیم « الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَ هُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.