خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه موقت حضرت حجه الاسلام والمسلمین نجفی با توصیه به تقوای الهی ایراد گردید ایشان با استتاد به حدیثی از پیامبر اکرم (ص)ویژگیهای خاص آخرین فرستاده خدا را این چنین بیان کرد.

امام دوم در حدیثى طولانى فرمود چند تن یهودى آمدند خدمت رسول اکرم (ص) داناتر آنها سؤالاتى از پیغمبر کرد در ضمن پرسید ما رااز هفت خصلتى که خداوند از میان پیغمبران تو را بدان اختصاص داده و امتت را از میان امتها بدان سرافراز کرده آگاه فرما، پیغمبر فرمود خدا بمن سوره حمد و اذان و نماز جماعت در مسجد و روز جمعه و نماز بر میت و بلند خواندن در سه نماز (مغرب و عشاء و صبح) را عطا فرمود و امتم را در بیمارى و سفر رخصت داده که روزه را بخورند و نماز را شکسته بخوانند و آنان که گناه بزرگ کنند مشمول شفاعت من نموده، یهودى عرضکرد راست فرمودى بفرما ببینم مزد کسى که فاتحه الکتاب میخواند چیست؟ رسول خدا فرمود هر کس فاتحه الکتاب بخواند خداى عز و جل باو ثواب خواندن همه آیاتى را بدهد که از آسمان فرود آمده، اذان ثوابش اینست که، اذان گویان با پیغمبران و صدیقان و شهیدان و شایستگان محشور شوند و اما فضل نماز جماعت: صفهاى نماز جماعت امتم در زمین مانند صفهاى فرشتگان است در آسمان و یک رکعت نماز جماعت بهتر از بیست و چهار رکعت است که هر رکعتش نزد خدا از عبادت چهل سال محبوبتر است.

روز جمعه روزیست که خدا خلق اولین و آخرین را در آن براى حساب جمع میکند. هیچ مؤمنى نیست که بسوى نماز جماعت برود مگر آنکه خداى عز و جل در روز قیامت هراس او را کم کند و بهشت را باو پاداش دهد. فضل بلند خواندن نماز اینست که باندازه‏اى که آواز میرود زبانه آتش از او دور مى‏شود. از صراط میگذرد و شادمانست تا در بهشت در آید اما ششمى (تخفیف در حال بیمارى و سفر) نشانه اینست که خدا در روز قیامت چنانچه در قرآن وعده داده هراس را از امتم بر میدارد (در سوره نمل ۸۹ میفرماید کسى که کار نیک کند به از آن مزد دارد و از فزع روز قیامت در امانست هیچ مؤمنى نیست که بر میت نماز بخواند جز آنکه خداوند بهشت را بر او واجب کند

خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی به مناسبت های این ایام اشاراتی داشتند

۱-      ضمن تسلیت فرا رسیدن اربعین حسینی بیان داشت که  زیارت امام حسین(ع) و زیارت اربعین از اعمال چهلمین روز شهادت امام حسین(ع) عنوان شده است، زیارت اربعین بر دشمن شناسی و امام شناسی تأکید دارد.

از امام حسن عسگری علیه السلام روایت شده که فرمود: نشانه هاى مؤمن پنج چیز است:

بجاى آوردن پنجاه و یک رکعت نماز (۱۷ رکعت نماز واجب و ۳۴ رکعت نافله)،زیارت اربعین (امام حسین)خواندن، انگشتر به دست راست کردن، پیشانى را به هنگام سجده بر خاک گذاردن

      و بسم الله الرّحمن الرّحیم را در نماز بلند گفتن.لذا  زیارت امام حسین(ع) و زیارت اربعین از اعمال حسنه اربعین حسینی عنوان شده‌اند.

۲-     وی به تقوا و صادقانه بودن مومنین هم اشاره ای داشت و گفت: همه جا اهل بیت(ع) را مد نظر داشته باشیم در شب یلدا اربعین حسینی و فضای آن را فراموش نکنیم احترام اربعین را نگهداریم.  در این شب از اسراف و زیاده روی خوداری کنیم و به فکر فقرا و یتیمان بوده و شب یلدا را با نیت صله رحم با هم باشیم.

۳-    ایشان بیان داشتند توافق ژنو توافق ارزشمندی بود چون باعث شد مردم چهره پشت پرده آمریکا را بهتر بشناسند و جمله زیبای مقام معظم رهبری را که فرموده بود آمریکا قابل اعتماد نیست برایشان تحقق پیدا کند و در پایان ضمن تشکر از دیپلماتهای ایرانی از آنها درخواست کردن که از حقوق مسلم ملت شریف ایران کوتاه نیاسند.

DSC01309 DSC01310 DSC01311 DSC01306 DSC01307

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طبا طبائی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.