خطبه های نماز جمعه

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا حسین طباطبائی  ایراد گردید ایشان در خطبه اول ضمن توصیه نمازگزاران به تقوای الهی ضمن عرض تسلیت بمناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله حسین (ع) بیان داشتند که عاشورا در سهای زیادی برای ما دارد از جمله آنها:

امر به معروف و نهی از منکر است که متاسفانه در جامعه کنونی ما کم رنگ و یا در بعضی جاها فراموش شده است در صورتیکه این دو فریضه نقش بسیار تاثیر گذاری درحیات بشر دارد . در سوره مبارکه حج می فرماید:    

الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلاَهَ وَ آتَوُا الزَّکَاهَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عَاقِبَهُ الْأُمُورِ (۴۱)

همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست!

و امام حسین (ع) در وصیتنامه ای که به برادرش محمد حنفیه  می نویسد یکی از علل حرکتش به کربلا را امربه معروف ونهی از منکر امت جدش پیامبر اکرم (ص) بیان می کند و می فرماید:

و أنی لم أخرج أشراً و لا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً و إنما خرجت لطلب الإصلاح فی امه جدی(صلی الله علیه و آله ) أرید أن آمر بالمعروف و أنهی عن المنکر و أسیر بسیره جدی و أبی علی بن أبی طالب

من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از شهر خود بیرون آمدم؛ بلکه هدف من از این سفر، امر به معروف و نهی از منکر و خواسته ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیای سنت و قانون جدم، رسول خدا(ص) و راه و رسم پدرم، علی بن ابی طالب(ع) است. و طبق صریح آیات و روایات  آثار و برکات زیادی برای امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد از جمله آنها:

۱-تامین و تضمین سلامت جامعه در اجرای این فرایض الهی است امام باقر (ع) می فرماید:

(امر به معروف و نهی از منکر راه و روش پیامبران و شیوه ی صالحان است و فرضیه ی بزرگی است که دیگر فرایض به واسطه ی آن بر پا می شود ، راه ها امن می گردد و درآمد ها حلال می شود و حقوق پایمال شده به صاحبانش بر می گردد ، زمین آباد می شود و ( بدون ظلم ) حق از دشمنانش گرفته می شود و کارها سامان می پذیرد .)

۲- اجرایی شدن احکام اسلام: امر به معروف و نهی از منکر راه پیامبران و روش صالحان است، فریضه بزرگی است که به سبب آن، واجبات اسلامی برپا می‌شود.
۳-  عدالت اجتماعی: امر به معروف و نهی از منکر با برگرداندن حقوق به صاحبان اصلیش و مخالفت با ستمگر همراه است. هم چنین تقسیم عادلانه بیت المال و غنایم را در پی دارد و صدقات (مالیات‌های شرعی) از جاهای لازم گرفته شده، در جای حق و مناسب مصرف می‌شود.
۴-  استواری نظام اسلامی: «بها یستقیم الامر» به وسیله امر به معروف و نهی از منکر، امر «حکومت» مستقیم و استوار می‌گردد.
۵- خیر و سلامتی: پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) فرمودند: امت من تا زمانی که امر به معروف و نهی از منکر کنند، در خیر و سلامتی‌اند.
۶-   سلامتی دین و دنیا: حضرت علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: هرکس سه خصلت در او باشد، دنیا و آخرتش سالم می‌شود: ۱ امر به معروف کند و خود نیز بدان عمل نماید; ۲ نهی از منکر کند و خود گرد آن نگردد; ۳ نگهبان حدود خداوند بزرگ باشد.

در ادامه بیان کردن که در سیره معصومین (ع) هرگز سکوت و سکون در مقابل ظلم وجود ندارد و به حدیثی از امام صادق (ع) استناد کردند که امام (ع) فرمودند کسی که ظلم می کند و کسی که راضی به ظلم می شود و کسی که به ظالم در انجام ظلم کمک می کند  همگی در ظلم شریکند  و سخن ارزشمندی از امام علی (ع) بیان نمودند که : کسی که در امورات جامعه در مقابل ظلم ساکت باشد و حرکتی بر علیه ظلم نکند برادر راضی به ظلم است و در ظلم شریک می باشد ودر پایان گفتند که جبهه حق تماشاچی بیدرد و بی تحرک  لازم ندارد در این جبهه انسانها اهل درد و مبارزه و اهل جهاد و ایثار و مقاومت توام با شعور هستند.

خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی و تشکر از مردم بخاطر حضور گسترده در عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) و شرکت در نماز ظهر عاشور در جوار قبور شهدای شهر به مناسبت های این هفته اشاره کردند

۱- ۲۴آبان‌ماه سال ۱۳۶۰ هجری شمسی، روزی است که عالم فرزانه و مفسر بزرگ  المیزان علامه طباطبایی دیار فانی را به سوی سرای باقی ترک کرد؛ عالمی که همیشه از ابدیت سخن می‌گفت و با فنای در خدای خویش و آنچه خدایی بود، باقی شد.

ضمن درود و صلوات بروح این عالم فرهیخته سالروز رحلت ایشان را به کلیه نمازگزاران تسلیت گفتند

۲-   یازدهم محرم روز تجلیل از اسرا و مفقودین عزیز است آنهایی که بر مصیبت های اسارت صبر کردند و با تحمل ضربات کینه و خشم دشمن، مایه ماندگاری و پایداری جمهوری اسلامی شدند و این روز را گرامی داشتند

 

۳-روز بیست و چهارم آبان ماه روز کتاب و کتابخوانی است ضمن گرامیداشت این روز توصیه نمودند که برای مطالعه برنامه ای داشته باشیم و مطالعه کتابهای مفید را موجب جلوگیری از غفلت دانسته و گفتند خواب عالم بهتر از بیداری یک انسان جاهل است

۴- و مناسبت هایی  مثل سالروز شهادت امام سجاد (ع) ، سالروز آزاد سازی سوسنگرد و… اشاره و توصیه های لازم را بیان نمودند.

 DSC01259 DSC01260 DSC01262

 

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طبا طبائی با …

۱۴ نظرات

 1. رشد منفی ناشی از عدم سرمایه گذاری و توسعه است از سامن پولهای خوبی حاصل میشود که از سامن خارج میگردد لذا بنده بارها گفته ام یک تیم محور شوند و انجمن نخبگان سامن را تشکیل دهند و راهبری کنند تا بلکه بوسیله نخبگان علمی و مالی در سامن متناسب با ظرفیتها و مزیتهایش سرمایه گذاری گردد تا اندکی توسعه یابد.

  • نظر بسیار خوبیست. هیچ کس به جز خودمان دلش برای ما نمیسوزد!
   اما از نظر من تیمی که انجمن نخبگان علمی و مالی را تشکیل میدهند نیاز دارد که جایی قدرت داشته باشد تا تصمیماتش جامه عمل بپوشد! که این هم کار چندان ساده ای نیست.
   شاید نیاز به این دارد که نخبگان سامنی قدرتمند در دستگاههای اداری از این انجمن حمایت کنند. با وجود این هم در کمترجایی از ایران میتوان دید که چنین انجمنهایی توان اجرایی داشته باشن!

 2. متاسفانه شهر کوچک ما با وجود قابلیتهای زیادی که داره از رشد منفی جمعیت برخورداره

 3. رشد سامن متعادله منفی نیست. رشد منفی وقتی بده که کار های عمرانی خدماتی و اداری معطل نیرو بمانند و چرخ اداره ان کشور یا شهر نگردد. در حال حاضر ما این خوشبختی ها رو نداریم که کار بیش از جمعیت باشه و دنبال نیرو بگردن بلکه برعکسه. جمعیت زیاد بدون زیر ساخت باعث فلاکت هست. و فقط درد جنگ می خورد و دیگر هیچ.

 4. از همه جا رانده شده

  تا زمانی که سامنی ها تمام هدفشان داشتن خانه تهران و سرمایه گذاری در تهران و کوچ به تهران است انتظار آبادانی، پوچ خواهد بود لذا عامل بدبختی سامن جز سامنی نیست . از ماست که بر ماست

 5. بهترین کار رامی کنند این روشی است که در دنیا همه انجام می دهند ایا ندیده اید که شرکت هایی مثل سونی شرکت های کامپیوتری و غیره که مال ژاپن یا امریکاهستند در چین سرمایه گذاری می کنند. سرمایه گذاری شرایطی می خواهد که اگر فراهم نباشد سرمایه گذار به درستی جذب نخواهد شد.

  • از همه جا رانده شده

   جناب راستگو !راست نفرمودی! زیرا آن شرکتها اول کشور خود را آباد کرده اند مثلا آمریکا را بعنوان قدرت اول اقتصادی تبدیل کرده اند و بعد برای یافتن بازارهای جهانی از مرزهای خود گذشته اند لذا ایکاش سامنی ها هم اول شهر خود را آباد کنند بعد از مرز شهر خود بگذرند لازمه اش هم سرمایه گذاری در سامن است البته شما مادامیکه سرمایه را ازسامن فراری بدهی در اصل شهر خود را نابود کرده ای لذا عشق تهرانی ها پول را از سامن فراری میدهند طبیعی است که زمینه رشد خود را مسدود کرده اند شرایط سرمایه گذاری را ما که اهل سامنیم و از سامن در میاوریم باید ایجاد کنیم تا از بیرون هم سرمایه جذب گردد به قول شاعر: گوهر خود را هویدا کن کمال اینست و بس خویش را در خویش پیدا کن کمال این است و بس چون به دست خویش بستی تو دو پای خویش را هم به دست خویشتن وا کن کمال اینست و بس ویا:سالها دل طلب جام جم از ما میکرد وآنچه خود داشت زبیگانه تمنا میکرد گوهری کاز صدف کون و مکان بیرون بود طلب از گمشدگان لب دریا میکرد بیدلی در همه احوال خدا با او بود او نمیدیذدش و از دور خدایا میکرد

 6. البته بحث راست و دروغ نیست. بحثی عملی و نه خیالی است. سرمایه جایی می رود که از بین نرود مثل ادما که مهاجرت می کنند. پس اگر جایی می خواهد سرمایه را نگه دارد و یا جذب کند باید توان ان را داشته باشد. در مورد امریکا هم خوب است بدانیم که با اینکه هم اکنون امریکا دارای مشکل بیکاری و اقتصادی هست باز هم شرکت هایش در کشورهای ارزان فعالیت می کنند و البته مالیاتشان را دولت امریکا می گیرد. دنیا فرق کرده و برای همین هم هست که سونی در چین نه ژآپن محصول تولید می کند. اینطور نیست که اول ژاپن را اباد کرده باشند و الان دیگر ژاپن به پول نیاز ندارد. هنوز هم نیاز دارد اما سونی تا برایش صرف نکند در ژاپن محصول نمی زند. حالا ما هم تا سرمایه نداریم می توانیم شعار بدهیم ایراد ندارد اما اگر سرمایه دار شویم انوقت می شویم یکی از همونهایی که از سامن می روند. برا همینه که می گوییم هر کی پول داره از سامن می ره. اینا شهرشون رو دوست دارن اما شهرشون اونا رو دوست نداره که بتونه نگهشون داره.

  • راستگوی عزیز با عرض معذرت بحث اصلی روی این موضوع است که چگونه جایی میتواند سرمایه جذب کند آیا قبول ندارید اولین افرادی که میتوانند زیر ساخت ایجاد کنند و الفبای توسعه را بسط دهند اهالی همان شهر و یا خطه هستند؟آیا قبول ندارید که از همین سامن که به قول شما سرمایه را فراری میدهد پولهای خوبی حاصل میشود؟آیا سامن پتانسیل گردشگری کشاورزی کشت و صنعت ندارد؟ آیا میدانید همین ملایر که الان توسعه یافته تر از سامن است به اندازه یک دهم سامن هم قدمت ندارد ولی الان اینقدر از سامن جلوست به خاطر حفظ سرمایه در آن میباشد؟آیا میدانید تبدیل پول به خانه در تهران هیچ آثار مفید ملی که ندارد هیچ موجب تورم و ازدحام در تهران است؟ قیاس شما از سونی و سایر شرکت ها مع الفارق است آیا قبول ندارید که نطفه این شرکتها در همان خطه و مرز بوم شکل گرفته بسط یافته و بعد از مرزها گذشته حرف ما هم این است که هر موضوع اقتصادی است اگر از سامن شروع شود هم با قیمت تمام شده کمتر حاصل میشود و هم باعث توسعه سامن میشود ما میگوییم سونی فرضی اول از سامن شروع بشود نه از تهران سونی اول در ژاپن ایجاد شد نه چین “بیایید دست در دست هم دهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد واسلام علی من اتبع الهدی

 7. خواهش می کنم . اما اگه می شد اینکار رو خودشون می کردن و لازم نبود ما بهشون بگیم. چون هیچکی از تولید ارزان و درامد بالا بدش نمیاد. در مورد اونایی که خونه میخرن هم اشتباه نکنید یه خونه داشتن سرمایه گذاری نیست هرکسی به یه پشتیبانی مالی عاری از ریسک نیاز دارد. سرمایه گذاری و بازار زبان و منطق خودش رو داره و نصیحت پذیر نیست. مثال روشنش ایران با این همه وسعت جمعیت منابع و …………… هر چی که بگید داره اما هم ایرانی ها هم شرکت های بزرگ بین المللی می رن تو امارات یه وجبی و بیابون و بد اب و هوا . با ارزوی ابادانی سامن و ایران . اون عربی اخرش رو هم نفهمیدم . چرا یه باره زدید به عربی.

  • دوست عزیز شما میفرمایید بازار سرمایه نصیحت پذیر نیست البته صحیح میفرمایید عرض بنده و روی سخنم با صاحبان سرمایه است که با بستر های خوبی که در سامن برای سرمایه گذاری وجود دارد ولی همچنان سرمایه را از سامن فراری میدهند والبته موضوع خانه داشتن در تهران پشتیبانی مالی عاری از ریسک مترادف است با سرمایه گذاری و البته عشق تهران را داشتن که چشم و هم چشمی را هم بدان افزودن – قسمت عربیش هم یعنی سلام بر آنان که از هدایت تبعیت کنند و اهل هدایتند که البته دعا میکنم همه ما جز هدایت شوندگان باشیم انشا الله و بدانیم سامن جز به دست سامنی ساخته نمیشود حال اگر شما با این قسمت از عرایض من مشکل دارید و معتقدید که راه جذب سرمایه چیزی غیر از عرایض بنده است ما مخلصیم و اونی که شما میفرمایید درسته یا علی مدد.

 8. دیالوگ جالبی است یکی میگوید سرمایه نصیحت پذیر نیست دیگری میگوید که زیر ساخت توسعه دست خود سامنیهاست و البته جدای از اینکه کدام درست میگویند من با تظر دوم موافقم و شهری که نه هتلی نه بیمارستانی نه میدان میوه و تره باری نه خوابگاه دانشجویی ندارد جز بی تفاوتی مردم و مسئولینش دلیل دیگری برایش نمیتوان متصور شد زیرا سامن را براحتی میتوان تبدیل به مرکز خرید و درمان روستا های همجوار کرد و ایجاد زیر ساخت های فوق رونق و توسعه ایجاد میکند خدا در قران میفرماید :خدا در حال هیچ قومی تغییر ایجاد نمیکند مگر خودشان در خودشان تغییر ایجاد کنند.

 9. شما درست می فرمایید اما بحث سر این بود که دوستی انتقاد کرده بود چرا سامنی ها در جاهای دیگر سرمایه گذاری می کنند نه در سامن. این موردی که شما میفرمایید ۱۰۰ درصد درست است و این همان است که من می خواهم بگویم و ان اینکه تا وقتی که شهر توان جذب سرمایه گذاری ندارد نمی توان سرمایه داران را سرزنش کرد. سرمایه دار هم حوصله و وقت بستر سازی را ندارد. پس باید همانطور که قبلا گفتم مردم شهر شورای شهر و مردم با شرکت در تصمیم گیری زمینه مناسب را برای جذب سرمایه فراهم کنند. به امید ان روز

 10. حرف این است که شهر توان جذب سرمایه را دارد سرمایه دار دلسوز ندارد من اگر پول داشتم یک تالار خوب در سامن امن ترین سرمایه گذاری با بازگشت خوب سرمایه تاسیس مینمودم مردم شهر که شما گفتید بهتر است اصلاح بفرمایید سرمایه داران شهر مردم بی سرمایه که کاری از دست ناتوانشان ساخته نیست لذا من تاکید میکنم که با نظر آقای یگانه کاملا موافقم وآنرا نجات بخش سامن میدانم و البته خانه خریدن در تهران یا هر جای غیر از سامن را هم از لحاظ ملی هم از لحاظ محلی مضر و بی فایده میدانم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.