اسرار شهرزیرزمینی سامن

SamenCity-Undergroundشهر سامن یا به عبارت بهتر شهر زیرزمینی سامن یکی از آثار باستانی و هویتی تاریخ ایران است، سابقه این شهر به دوره اشکانیان بر می‌گردد و در بستر سنگی و به صورت دست‌کند ساخته شده است.

شهر سامن یا به عبارت بهتر شهر زیرزمینی سامن یکی از آثار باستانی و هویتی تاریخ ایران است، سابقه این شهر به دوره اشکانیان بر می‌گردد و در بستر سنگی و به صورت دست‌کند ساخته شده است.
کاوش‌های باستانی در محوطه زیرزمینی شهر سامن فعلی باعث کشف شهر زیر‌زمینی شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست‌کند احداث شده بود. در این کاوش ۲۵ اتاق از این شهر پیدا شد و مقدار زیادی اسکلت متعلق به ایرانیان دوره اشکانیان در آن وجود دارد. در کنار اسکلت‌ها، هدایایی در کنار قبور گذاشته شده و اجساد به صورت چمباتمه‌ای دفن شده‌اند. احتمال می‌رود تدفین‌ها به دوره‌های تاریخی اشکانیان مربوط باشد. براساس مطالعات صورت گرفته این شهر پنهان بیش از سه‌هکتار وسعت دارد که تنها بخشی از آن مورد کاوش قرار گرفته و بخش دیگر آن به علت رطوبت زیاد مورد کاوش قرار نگرفته است. نکته جالب این‌که این شهر زمانی کشف شد که شرکت مخابرات استان همدان و شهر ملایر برای کشیدن فیبر نوری، قصد حفاری زمین را داشت.
نکته دیگری که باستان شناسان روی آن تقریباً اتفاق نظر دارند این‌است که شهر زیرزمینی برای انجام عبادات مذهبی به صورت پنهان و مخفیانه ساخته شده و در واقع حکایت از تحت فشار بودن مذهبیون در دوران ساخت خود را دارد.شهر سامن، در جنوب شهر ملایر واقع شده و برگ بزرگی از تاریخ ایران را ورق می‌زند.

منبع: روزنامه ایران

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.