خطبه های نماز جمعه

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا حسین طباطبائی  ایراد گردید ایشان در خطبه اول ضمن توصیه نمازگزاران به تقوای الهی به ترجمه و تفسیر آیه 

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ فَأَصلِحُوا بَینَ أَخَوَیْکمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکمْ تُرْحَمُونَ از سوره مبارکه حجرات پرداخت و بیان داشتند:

مؤمنان برادر یکدیگرند ، بنابر این میان دو برادر خود صلح بر قرار سازید ، و تقواى الهى پیشه کنید تا مشمول رحمت او شوید. جمله انما المؤمنون اخوه که در آیه فوق آمده است یکى از شعارهاى اساسى و ریشه‏دار اسلامى است ، شعارى بسیار گیرا ، عمیق ، مؤثر و پر معنى.

دیگران وقتى مى‏خواهند زیاد اظهار علاقه به هم مسلکان خود کنند از آنان به عنوان رفیق یاد مى‏کنند ، ولى اسلام سطح پیوند علائق دوستى مسلمین را به قدرى بالا برده که به صورت نزدیکترین پیوند دو انسان با یکدیگر آنهم پیوندى بر اساس مساوات و برابرى ، مطرح مى‏کند ، و آن علاقه دو برادر نسبت به یکدیگر است .

روى این اصل مهم اسلامى مسلمانان از هر نژاد و هر قبیله ، و داراى هر زبان و هر سن و سال ، با یکدیگر احساس عمیق برادرى مى‏کنند ، هر چند یکى در شرق جهان زندگى کند ، و دیگرى در غرب.

در مراسم حج که مسلمین از همه نقاط جهان در آن کانون توحید جمع مى‏شوند این علاقه و پیوند و همبستگى نزدیک کاملا محسوس است و صحنه‏اى است از تحقق عینى این قانون مهم اسلامى .

به تعبیر دیگر اسلام تمام مسلمانها را به حکم یک خانواده مى‏داند ، و همه را خواهر و برادر یکدیگر خطاب کرده ، نه تنها در لفظ و در شعار که در عمل و تعهدهاى متقابل نیز همه خواهر و برادرند.

در روایات اسلامى نیز روى این مساله تاکید فراوان شده ، و مخصوصا جنبه‏هاى عملى آن ارائه گردیده است   در حدیثی از رسول اکرم می خوانیم: « مَنْ اَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِاُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ؛ کسی که [ شب را] صبح کند و نسبت به سرنوشت مسلمانان [ بی تفاوت بوده و] اهتمام به خرج ندهد، مسلمان نیست.

خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی اشاره ای به مناسبت های این هفته نمودند از جمله: 

۱-      ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد شهداء دفاع هشت ساله ملت ایران بیان کردند هشت سال دفاع مقدس، ، به عنوان یکی از عملکردهای اساسی ملت ایران، که از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ شروع و تا ۲۷ تیر ۱۳۶۷ ادامه یافت حدیث دلاوری و فداکاری ملتی است که در راه دفاع از مکتب، انقلاب و میهن اسلامی خویش، قله های بلند رشادت و شهادت را درنوردید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام گذاشت

۲-     اشاره ای کوتاه به عملیات ثامن الائمه (شکست حصر آبادان) در سال ۶۰ کرده و جمله تاریحی امام راحل (ره) را که فرموده بود باید حصر آبادان شکسته شود و نقش ولایت پذیری رزمندگان اسلام را در این پیروزی توضیح دادند در ادامه اشاره ای به دستاورد های این عملیات کرده و به روح پاک شهداء آن درود وصلوات هدیه نمودند.

۳-    روز جهانگردی را تبریک و اشاره ای به سفارشات اسلام به هجرت و سیروسفر نمودند

۴-     به سالروز شهادت سید عبدالکریم هاشمی نژاد، سرداران شهید نامجو، شهید فکوری، شهید کلاهدوز و…. نموده وبه روح پاکشان سلام و صلوات نثار نمودند

۵-     به سفر آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهور به سازمان ملل متحد و بیان مقتدارنه جمهوری اسلامی وتغییر رفتار سران کشور های غربی منجمله امریکا در برابر خواسته های بحق ملت ایران اشاره واز بیانات ریاست محترم جمهور قدر دانی نمودند.

۶-     در پایان به خانوادهای محترم پیرامون کم رنگ شدن حجاب در پوشش دخترانشان هشدار داده و بی حجابی را پایمال کردن خون شهداء عنوان نمودند.

 DSC01191 DSC01193 DSC01194 DSC01196

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طبا طبائی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.