خطبه نماز جمعه

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا حسین طباطبائی  ایراد گردید ایشان در خطبه اول ضمن توصیه نمازگزاران به تقوای الهی به ترجمه و تفسیر آیه وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُمااز سوره مبارکه حجرات پرداخت وی ضمن بیان شان نزول این آیه گفتند: . در شأن نزول این آیه و آیه بعد آمده است که میان دو قبیله «اوس» و «خزرج» اختلافى افتاد، و همان سبب شد که گروهى از آن دو به جان هم بیفتند و با چوب و کفش یکدیگر را بزنند؟

آیه نازل شد و راه برخورد با چنین حوادثى را به مسلمانان آموخت.
قرآن در اینجا به عنوان یک قانون کلى و عمومى براى همیشه و همه‏جا مى‏گوید: «و هر گاه دو گروه از مؤمنان با هم به نزاع و جنگ پردازند آنها را آشتى دهید» (وَ إِنْ طائِفَتانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما) این یک وظیفه حتمى براى همه مسلمانان است که از نزاع و درگیرى و خونریزى میان مسلمین جلو گیرى کنند، و براى خود در این زمینه مسؤولیت قائل باشند، نه به صورت تماشاچى مانند بعضى بى‏خبران بى‏تفاوت از کنار این صحنه‏ها بگذرند.
این نخستین وظیفه مؤمنان در برخورد با این صحنه‏هاست.
سپس وظیفه دوم را چنین بیان مى‏کند: «و اگر یکى از آن دو بر دیگرى تجاوز کند با گروه متجاوز پیکار کنید، تا به فرمان خدا بازگردد» (فَإِنْ بَغَتْ إِحْداهُما عَلَى الْأُخْرى‏ فَقاتِلُوا الَّتِی تَبْغِی حَتَّى تَفِی‏ءَ إِلى‏ أَمْرِ اللَّهِ)
بدیهى است که اگر خون طائفه باغى و ظالم در این میان ریخته شود بر گردن  خود اوست، و به اصطلاح خونشان هدر است، هر چند مسلمانند.
به این ترتیب، اسلام جلو گیرى از ظلم و ستم را هر چند به قیمت جنگ با ظالم تمام شود لازم شمرده و بهاى اجراى عدالت را از خون مسلمانان نیز بالاتر دانسته است، و این در صورتى است که مسأله از طرق مسالمت آمیز حل نشود.
سپس به بیان سومین دستور پرداخته، مى‏گوید: «و هر گاه (طایفه ظالم) بازگشت (و زمینه صلح فراهم شد) در میان آن دو طبق عدالت صلح برقرار سازید» (فَإِنْ فاءَتْ فَأَصْلِحُوا بَیْنَهُما بِالْعَدْلِ)
یعنى تنها به درهم شکستن قدرت طایفه ظالم قناعت نکنید، بلکه این پیکار باید زمینه ساز صلح باشد، و مقدمه‏اى براى ریشه کن کردن عوامل نزاع و درگیرى و گر نه با گذشتن زمان کوتاه یا طولانى بار دیگر که ظالم در خود احساس توانائى کند بر مى‏خیزد و نزاع را از سر مى‏گیرد.
 در خطبه دوم

ضمن توصیه به تقوای الهی بیان کردند تقوا باعث زیبایی سیرت و بالا رفتن درجات انسان می شود و زهد و ورع باعث بالا رفتن مقام انسان می شود . در ادامه به گردهمایی ائمه ی جمعه سراسر کشور و دیدار با مقام معظم رهبری و نصایح ارزنده ایشان اشاره و بند هایی از قطعنامه پایانی اجلاس ائمه جمعه را بیان داشتند در ادامه به جنایات صهیونیسم در بیست شهریور ۱۹۸۲  و اشغال بیروت اشاره و ضمن محکوم کردن اسرائیل در کشتار مردم مظلوم صبرا و شتیلا به جمله ای از مقام عظمای ولایت اشاره کرده که اساس رژیم اسرائیل قتل و کشتار است.و در پایان اشاره به هفته دفاع مقدس و ایستادگی جانانه مردان وزنان وکلیه اقشار جامعه  در هشت سال دفاع داشتند.

  DSC01186 DSC01187 DSC01188 DSC01189

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طبا طبائی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.