خطبه های نماز جمعه

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا حسین طباطبائی  ایراد گردید ایشان در خطبه اول ضمن توصیه نمازگزاران به تقوای الهی به ترجمه و تفسیر آیه  یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَى مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ‌

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید، مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید!

۱- این آیه درباره” ولید بن عقبه” نازل شده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله) او را براى جمع‏آورى زکات از قبیله” بنى المصطلق” اعزام داشت. هنگامى که اهل قبیله با خبر شدند که نماینده رسول اللَّه (صلی الله علیه و آله) مى‏آید با خوشحالى به استقبال او شتافتند، ولى از آنجا که میان آنها و” ولید” در جاهلیت خصومت شدیدى بود تصور کرد آنها به قصد کشتن او آمده‏اند. و از همانجا خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله) بازگشت (بى آنکه تحقیقى در مورد این گمان کرده باشد) و عرض کرد: آنها از پرداخت زکات خوددارى کردند! و مى‏دانیم امتناع از پرداخت زکات یک نوع قیام بر ضد حکومت اسلامى تلقى مى‏شد، بنا بر این مدعى بود آنها مرتد شده‏اند!. پیامبر (صلی الله علیه و آله) سخت خشمگین شد و تصمیم گرفت با آنها پیکار کند. پیامبر (صلی الله علیه و آله) به” خالد بن ولید بن مغیره” دستور داد به سراغ قبیله” بنى المصطلق” رود، ولى فرمود: شتابزده کارى انجام مده. “خالد” شبانه به نزدیکى قبیله رسید و ماموران اطلاعاتى خود را براى‏ تحقیق فرستاد، آنها خبر آوردند که بنى المصطلق به اسلام کاملا وفا دارند و صداى اذان و نماز آنها را با گوش خود شنیده‏اند. صبحگاهان “خالد” شخصا به سراغ آنها آمد، و صدق گفتار مخبرین را ملاحظه کرد. خدمت پیامبر (صلی الله علیه و آله) بازگشت و ماجرا را به عرض رسانید، در این هنگام آیه فوق نازل شد و به دنبال آن پیامبر مى‏فرمود: “التانى من اللَّه، و العجله من الشیطان”، درنگ کردن و تحقیق از سوى خدا است و عجله از شیطان است. ۲- “ماریه” همسر پیامبر (صلی الله علیه و آله) (مادر ابراهیم)بود. به پیامبر (صلی الله علیه و آله) خبر دادند که او پسر عمویى دارد که گاه و بیگاه به سراغش مى‏آید (و روابط نامشروعى در میان است). پیامبر على (علیه السلام) را فراخواند فرمود: برادرم! این شمشیر را بگیر اگر او را نزد “ماریه” یافتى به قتل برسان. امیر مؤمنان على (علیه السلام) عرض کرد: اى رسول خدا! من مامورم که مانند” سکه تفتیده” دستور شما را پیاده کنم، یا اینکه شخص حاضر چیزى مى‏بیند که غائب نمى‏بیند؟ (و با تحقیق بیشتر انجام وظیفه کنم). فرمود: نه! بر اساس اینکه حاضر چیزى مى‏بیند که غائب نمى‏بیند عمل کن. على (علیه السلام) مى‏فرماید: شمشیر را به کمر بستم و به سراغ او آمدم، دیدم نزد ماریه است شمشیر را کشیدم او فرار کرد و از نخلى بالا رفت، و سپس خود را از بالا به زیر افکند، در این هنگام پیراهن او بالا رفت و معلوم شد اصلا عضو جنسى ندارد، خدمت پیامبر آمدم و ماجرا را شرح دادم پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود خدا را شکر که بدى و آلودگى و اتهام را از دامان ما دور مى‏کند.

 در خطبه دوم

ضمن تبریک ولادت سراسر با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها ، و هفته کرامت از دختران خواستند که در حجاب و پاکدامنی به حضرت فاطمه معصومه علیها السلام اقتدا کنند.

در ادامه به قیام خونین هفده شهریور سال ۵۷ در میدان ژاله (شهداء) تهران اشاره و ضمن گرامیداشت یاد شهداء به کشتار بی رحمانه مردم توسط  عوامل سفاک رژیم پهلوی و نقش خون این شهداء در پیروزی انقلاب اسلامی مطالبی را بیان داشتند. از دیگر مناسبتهای این هفته اشاره به روز جهانی بی سوادی و زشت شمردن بی سوادی ، شهادت آیت الله طالقانی و خدمات ارزنده ایشان در اوایل انقلاب، شهادت آیت الله مدنی بدست منافقین کور دل، حمله انقلابیون عراقی به پادگان اشرف و روز بازگشائی دانشگاهها و حوزه ها ونقش نیروهای فرهنگی در جامعه مطالب مفید و ارزنده ای بیان داشتند.

 DSC01170 DSC01171 DSC01172 DSC01173

 

از این مطلب بازدید کنید

خطبه های نماز جمعه سامن

نماز جمعه این هفته توسط امام جمعه محترم حضرت حجه الاسلام والمسلمین طبا طبائی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.