شهر زیر زمینی سامن

اسکلت‌های کشف‌شده در «سامن» پنج سال در فضای باز مانده‌اند

سرپرست هیأت کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی «سامن» گفت:‌ اگر اعتبار سال ۹۲ تأمین شود، امسال پنجمین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه‌ی تاریخی انجام می‌شود.

 علی خاکسار در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به انجام نشدن کاوش در سال ۹۱ به‌دلیل نبودن اعتبار، اظهار کرد: در فصل چهارم کاوش‌های باستان‌شناسی در این منطقه در استان همدان، برخی کارها در کارگاه‌های چهارگانه‌ی این سایت تاریخی انجام شد. در زمان کاوش طرح مرمت، حفاظت، سامان‌دهی و احیای مجموعه در دستور کار قرار گرفت که شش طرح را شامل می‌شد.

وی طرح مرمت و تثبیت اسکلت‌ها و بقایای اسکلت‌های انسانی، طرح مرمت و تثبیت بدنه‌های سنگی، طرح ساخت ویترین مناسب برای اسکلت‌ها، طرح نورپردازی و طرح مبلمان شهری را از جمله طرح‌های پیش‌بینی‌شده برای این سایت تاریخی دانست و تأکید کرد: اولویت ما در میان این شش طرح، مرمت و تثبیت اسکلت‌ها است که با تأمین اعتبار به آن توجه ویژه می‌شود.

 او با اشاره به از زیر خاک درآمدن اسکلت‌هایی در این شهر زیرزمینی در سال ۱۳۸۷، ادامه داد: از آن زمان، این آثار هنوز در فضای باز قرار دارند، به همین دلیل این آثار به مرمت نیازمندند.

 وی افزود: در فصل پنجم کاوش باید بخش‌هایی از کارگاه‌های جدید که قبلا شناسایی شده‌اند، بررسی شوند و لایه‌های زیرین فضاهای جدید شناسایی و پاک‌سازی شوند. مهم‌ترین هدف فصل پنجم کاوش در این محوطه‌ی تاریخی نیز ایجاد ارتباط فضایی بین این شش کارگاه است.

 به گزارش ایسنا، مجموعه‌ی زیرزمینی سامن یک مجموعه‌ی دست‌کند است که در بستر سنگی از نوع گرانیت ایجاد شده و شامل اتاق‌ها، سالن‌ها و کریدورهای ارتباطی متعددی است. این مجموعه زیر خیابان‌های اصلی، معابر ارتباطی و خانه‌های مسکونی و در عمق سه تا پنج متری از سطح زمین در استان همدان قرار دارد. شهر زیرزمینی سامن در دوره‌ی اشکانی ساخته شده و در دوره‌های مختلف اسلامی از جمله اوایل اسلام، سلجوقی، صفوی، تیموری و قاجاری از آن استفاده شده است.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.