شهر زیر زمینی سامن

واقعه ۳۰ مهر همدان ثبت ملی شد / شهر زیرزمینی سامن و ارزانفود جهانی می‌شوند

بهرام توتونچیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، با اشاره به اینکه پیکره هر کشوری میراث فرهنگی و نشانه‌هایی از تاریخ گذشتگان است، افزود: این میراث که به یادگار از گذشتگان به ما رسیده، باید به هر بهانه‌ای برای معرفی اقدام شده و برای اذهان عمومی نمایان شود.

وی با اشاره به اینکه آثار منقول و غیر منقول میراثی با قرار گرفتن در فهرست آثار ملی باید به نوعی معرفی شود، افزود:‌ بخشی از میراث فرهنگی در اشیاء، وسایل، تنقلات و سوغات شهرها نهفته است که رسالت سازمان شناسایی، معرفی و ارسال پرونده‌های آنها برای ثبت است.

معاون میراث فرهنگی همدان بخشی از آداب و سنن فرهنگ همدانی‌ها را میراثی دانست و افزود: یکی از مواردی که ریشه در وقایع تاریخی در مقاطع مختلف زمانی دارد، در راستای تفکرات ایرانی ـ اسلامی بوده که این‌ها در استان‌ها موجب پژوهش شده است.

وی از ثبت ملی شدن واقعه ۳۰ مهر همدان خبر داد و گفت: این واقعه که در اوایل انقلاب، در تاریخ ۳۰ مهر در خیابان شهدای همدان برای مقابله با ظلم شاهنشاهی اتفاق افتاد، در پرونده‌ای برای ثبت ملی ارسال و در نهایت به ثبت ملی رسید.

توتونچیان در ادامه به خلاصه شرح این واقعه تاریخی پرداخت و افزود: در این روز مردم همدان بیشتر دانشگاهیان و دانش‌آموزان در یک مسیر تجمع کردند و پس از محاصره از سوی نیروهای شاه، خیل زیادی از مردم را به شهادت رساندند که به واقعه ۳۰ مهر مشهور شد و در ثبت ملی قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مجموعه فضاهای دستکند همدان که در لیست انتظار ثبت جهانی قرار دارد، افزود: مجموعه فضاهای دستکند با عنوان مجموعه دستکندهای دست بشر است که در مقاطع مختلف زمانی و تاریخی شناسایی شده است.

معاون میراث فرهنگی همدان در حال حاضر دو شهر زیرزمینی سامن و ارزانفود برای جهانی شدن پیشنهاد داده شده، که با توجه به اینکه هم‌اکنون پژوهش‌های مجموعه دستکند همدان در حال انجام است، اطلاعات جمعی و تکمیلی نیز برای بررسی ارسال می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه میراث تنها یک مقوله نیست و همه مقوله‌ها را می‌تواند در برگیرد، اظهار کرد: با بررسی‌هایی که در گوشه و کنار همدان صورت می‌گیرد یکی پس از دیگری وقایع همدان شناسایی و ثبت ملی می‌شود و بعد از کار کارشناسی در ردیف خود ثبت می‌شود.

توتونچی معرفی کردن و رسانه‌ای شدن را برای میراث فرهنگی مهم دانست و افزود: از طریق آموزش و پرورش می‌توان با گنجاندن میراث فرهنگی هر شهر در کتب دانش‌آموزان معرفی شود، تا بخش جوان و با فکر پویا آموزش‌ها را یاد بگیرند و این را درک کنند که کدام کشور با چه موقعیتی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

وی در پایان سخنانش با اشاره به اینکه میراث فرهنگی بر آن است که ثبت شدن اتمام کار نبوده، بلکه شروع کار است، اذعان کرد: باید آثار فرهنگی و تاریخی معنوی، مادی، ملموس و چه غیر ملموس را به شکلی نگهداری کنیم که با ثبت شدن ماندگار شوند چرا که باید بازخورد آن در پیکره کشور بوده و برنامه‌ریزی شده در اذهان عموم در معرض دید قرار گیرد.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.