خطبه های نماز جمعه

خطبه های نماز جمعه این هفته توسط حضرت حجه الاسلام طباطبائی ایراد گردید ایشان ضمن توصیه نماز گزاران به تقوی الهی اشاره به روایات وآیاتی از کلام الله مجیدنموده و به نقش عقل وخرد در انسان وبکار گیری تفکر و تعقل درخلقت آسمانها و زمین اشاره داشتند ودر ادامه آیاتی از سوره مبارکه آل عمران را برای نماز گزاران تشریح نمودند. خداوند در سوره مبارکه آل عمران می فرماید : إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلاَفِ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ لَآیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ‌ (۱۹۰) مسلماً در آفرینش آسمانها و زمین ، و در پى یکدیگر آمدن شب و روز ، براى خردمندان نشانه‏هایى [ قانع کننده ] است .

الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَاماً وَ قُعُوداً وَ عَلَى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هٰذَا بَاطِلاً سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (۱۹۱)

همانان که خدا را [ در همه احوال ] ایستاده و نشسته ، و به پهلو آرمیده یاد مى‏کنند ، و در آفرینش آسمانها و زمین مى‏اندیشند [ که : ] پروردگارا ، اینها را بیهوده نیافریده‏اى ; منزهى تو ! پس ما را از عذابِ آتش دوزخ در امان بدار .

و در روایتی از پیامبر اکرم (ص) فرمودند ( وای بر کسانیکه این آیات را تلاوت کنند ولی هیچ تفکر واندیشه ای در آنها نداشته باشند)و در ادامه حدیثی از امام جعفر صادق (ع) در مقام شناسایی عقل به شرح زیر بیان نمودند که امام فرموده است:( عقل انسان محصول چهار حقیقت است ۱- علم ۲- قدرت و توانائی ۳- نور ۴- مشیت و پیرامون هر یک توضیحاتی بیان کردند.

در خطبه دوم ضمن تبریک فرا رسیدن سالروز تولد حضرت زهراء (س) وروز زن و مادر  توصیه هایی به خانم ها پیرامون الگو قرار دادن حضرت فاطمه(س) برای خودشان و دخترانشان نمودند در ادامه ضمن تبریک به معلمان اشاره ای به سالروز شهادت علامه شهید مرتضی مطهری و روز معلم و نقش معلمان در جامعه نمودند.

DSC01046 DSC01047DSC01045

از این مطلب بازدید کنید

سرنوشت اشکانیان در شهر سامن از استان همدان!

بزرگترین شهر دستکند و زیرزمینی ایران نام گرفته است، شهری که تاکنون ۶۰ اسکلت دارای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.