اردیبهشت ماه شهر زیرزمینی مهیای بازدید گردشگران است

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: اردیبهشت ماه سالجاری همزمان با آغاز هفته میراث فرهنگی، شهر زیرزمینی سامن مهیای بازدید گردشگران است.

‘محمدرضا بشری’  افزود: با توجه به تقاضاهای مکرر مردم و گردشگران به خصوص در تعطیلات نوروز، با موافقت مدیر کل میراث فرهنگی استان، کارگاه شماره یک شهر زیرزمینی سامن برای حضور علاقه مندان مهیا شده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون در حال آماده سازی سیستم نورپردازی، نصب آسانسور، استقرار کانکس برای مراقبت از محوطه و سایر امکانات و تجهیزات این قسمت از شهر زیرزمینی سامن هستیم.

بشری ادامه داد: در کاوش های اخیر که طی چند سال گذشته انجام شد، پنج کارگاه به همراه ۵۰ اتاق در شهر زیرزمینی سامن کشف شد که این کارگاه ها به یکدیگر متصل هستند.

وی خواستار تهیه ویترینی برای جانمایی اشیاء و اسکلت های یافت شده در شهر زیرزمینی سامن شد و بیان داشت: این امر نیاز به همکاری و مساعدت فرمانداری و اداره کل میراث فرهنگی استان و اختصاص اعتبارات لازم دارد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر افزود: در حال حاضر، محفظه ای مهیا نشده تا اسکلت های انسانی و اشیای یافت شده در شهر زیرزمینی سامن نگهداری شود و لطمه ای به آنها وارد نشود.

بشری در همین رابطه از احداث نخستین کمپینگ گردشگری ملایر در شهر سامن خبر داد و گفت: این کمپینگ به مساحت سه هزار مترمربع در میدان الغدیر سامن در حال ساخت است.

وی تصریح کرد: یک میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و پیش بینی می شود تا هفته دولت سالجاری به بهره برداری برسد.

شهر زیرزمینی سامن در ۱۵ کیلومتری ملایر در استان همدان قرار دارد که در سال های گذشته، زمانیکه مخابرات قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین را داشت، کشف شد.

بر همین اساس، طی مجوزی ازسوی پژوهشکده باستان‏شناسی، هیاتی متشکل از کارشناسان شامل باستان‏شناس، انسان‏شناس، کارشناسان مرمت و غیره کاوش ‏های خود را در این شهر آغاز و منجر به کشف شهری پنهان شد.

شهر زیرزمینی سامن در یک بستر سنگی و به صورت دست کند ساخته شده و این شهر زیرزمینی احتمالا به دوره پیش از اشکانی تعلق دارد که از سال ۸۶ تا کنون، چهار فصل کاوش در این مجموعه انجام شده است.

شهر زیرزمینی سامن در سال ۸۷ به شماره ۲۴۶۲۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

از این مطلب بازدید کنید

سرنوشت اشکانیان در شهر سامن از استان همدان!

بزرگترین شهر دستکند و زیرزمینی ایران نام گرفته است، شهری که تاکنون ۶۰ اسکلت دارای …

۳ نظرات

  1. ببخشیدانگاریه تپه به نام دلزه وجودداره که ازتوش کوزه پرازآردو…پیداشده .صحت داره؟

  2. سلام.دیگه خرداد رفت یعنی الان این محل قابل بازدید است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.