محوطه تاریخی در معرض تخریب / کشف دو اسکلت در این شهر

محوطه تاریخی سامن به شدت در معرض تخریب است

سرپرست هیئت فصل دوم کاوش در شهر تاریخی سامن همدان با بیان اینکه موضوع حفاظت و مرمت این محوطه از جمله مسائل بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: هم اکنون این محوطه به شدت در معرض خطر آسیب‌های فیزیکی و رفت و آمد شهری به ویژه وسائل نقلیه قراردارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر موضوع هوازدگی سطوح خارجی اتاق‌ها و فضاها باعث پوکی داخل فضاها می‌شود، بر این اساس موضوع آزادسازی حریم و تعیین عرصه در سال آینده باید در دستور کار قرارگیرد.

 

با توجه به بازدید بعمل آمده از شهر زیر زمینی سامن در شهریور سال ۹۱ متاسفانه یکی از راهروهای مهم منتهی به مسجد جامع و همچنین یکی از مسیرهای منتهی به برج خانقلی سامن دچار ریزش شده است. از مسئولین تقاضامندیم جهت جلوگیری از تخریب بیشتر به این اثر تاریخی بیشتر از پیش رسیدگی نمایند.

ریزش یکی از راهروهای شهر زیر زمینی سامن

 

سرپرست هیئت فصل دوم کاوش در شهر تاریخی سامن همدان گفت: دو اسکلت نسبتاً سالم در فضای زیر بستر شهر سامن همدان به دست آمده که البته   هنوز نوع و شیوه تدفین خاصی در این خصوص مشاهده نشده است.

علی خاکسار در گفتگو با خبرنگار مهر در همدان افزود: شهر سامن یکی از شهرهای کوچک جنوب ملایر در مسیر ملایر به بروجرد واقع شده که محوطه یادشده در زیر بسترخیابان‌ها و معابر ساختمان‌های مسکونی و در حقیقت در زیر شهر قرار گرفته است.

خاکسار خاطرنشان کرد: محوطه‌های تاریخی به دست آمده در عمق سه تا پنج متری زمین و در بستر سنگی واقع شده اند.

وی عنوان کرد: با توجه به این که هنوز تعیین حریم در این محوطه انجام نشده، فضای فعلی که هم‌‌اکنون کاوش شده، مساحتی در حدود سه هکتار را دربرگرفته است.

خاکسار با اشاره به اینکه در بیشتر فضاها، اسکلت‌های متعدد انسانی به دست آمده است، اظهار داشت: در داخل یک اتاق، به طور خاص، تعداد یازده جمجمه و استخوان‌های متعدد انسانی یافت شد.

وی دیگر یافته‌های بدست آمده را پیه سوزهای متعدد، تعداد زیادی از ظروف سفالی، سکه‌های متعلق به دوره اسلامی و ‌دو عدد سکه دوره صفویه عنوان کرد.

سرپرست هیئت فصل دوم کاوش در شهر تاریخی سامن همدان با بیان اینکه زیورآلات و مهره‌های فراوان عقیق و سنگ به وفور در فضاهای بدست آمده، تصریح کرد: شواهدی از وجود اشیای زرین و سیمین در این محوطه به دست نیامده است.

 

قدمت محوطه تاریخی سامن به پیش از اسلام می رسد

علی خاکسار سفال‌های یاد شده را بسیار متنوع خواند و گفت: چند قطعه از سفال‌های یادشده مربوط به دوره‌های تاریخی و قابل مقایسه با سفال‌‌های اشکانی بودند، البته برخی دیگر از سفال‌ها مربوط به دوره‌های سلجوقی، ایلخانی، تیموری و صفویه هستند.

وی به یکی از ارزشمندترین یافته‌های این فصل از کاوش یعنی دو ظرف فلزی مسی اشاره کرد و گفت: این اشیا در کارگاه شماره پنج در سطح پایین‌تر از اسکلت‌های سالم بدست آمد، همچنین ظرف بزرگتری به دست آمده دارای حاشیه ساده قلم زنی منقش به طرحهای اسلیمی است که هم اکنون توسط کارشناسان در دست بررسی قرار دارد.

خاکسار گفت: توالی تاریخی اشیای یادشده بیانگر این حقیقت است که در این محوطه تداوم استقرار از دوره پیش از اسلام تا صفویه بوده است.

وی تاکید کرد: هم اکنون در بیشتر فضاهای کارگاه‌ها به کف اتاق یعنی بستر سنگ رسیدیم بنابراین به ادامه کاوش نیازی نیست ضمن اینکه فضاهای یادشده به صورت دستکند در بستر سنگی گرانیت ایجاد شده اند.

این کارشناس باستان شناسی افزود: راه یافتن ورودی‌های متعدد به شکل راه پله به سطح خیابان نشانگر ورود و خروج آزادانه افراد بوده براین اساس این فضاها فضاهای مخفیانه‌ای نبوده اند.

خاکسار تصریح کرد: در حال حاضر برای بررسی موضوع تاریخ گذاری و سال‌یابی محوطه، نمونه‌های متعدد زغال و استخوان‌های بدست آمده به منظور آزمایش کربن چهار جمع آوری شده‌اند.

 

منبع: خبرگزاری مهر – (منتشره در سال ۸۷ با اندکی تغییر )

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

۴ نظرات

 1. با سلام
  با تشکر ازاقایان بشیری در تهیه مطالب مفید و اخبار بروز سامن
  امیدوارم در تمام زمینه ها موفق باشید
  من چند ماهی میشه تالار گفتگوی سامن رو راه اندازی کردم اما بدلیل مشغله کاری خیلی نمیتونم وقت بزارم و همونطور که میدانید انجمنها کلا به چند تا مدیر برای بخشهای مختلف نیاز دارن تا این زحمت رو تقبل کنن و مطالب رو مدیریت و بروزرسانی کنند
  در صورت امکان لینک رو تو قسمت پیوندهاتون قرار بدید
  از کلیه همشهریان و افراد علاقمند برای مدیریت بخشهای مختلف کمک میخوام امیدوارم در کنار هم بتونیم برای موفقیت شهرمون و کشورمون قدمهای بلندی برداریم
  با تشکر

 2. هنوز ندیدیمش می خواد خراب شه؟؟؟

 3. این همه خرج شهر زیر زمینی کردن الانم میگن در حال تخریب؛پس چی کار کردن تا الان؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.