نصب آسانسور برای شهر زیرزمینی

ورودی شهر زیر زمینی سامن قبل از نصب آسانسور
ورودی شهر زیر زمینی سامن قبل از نصب آسانسور

اسدالله بیات مدیرکل مدیر فرهنگی و گردشگری استان همدان با اعلام این خبر بیان کرد:‌ با توجه به کاوش‌هایی که تا کنون در شهر زیرزمینی سامن انجام شده، یکی از کارگاه‌های کاوش برای بازدید مردم در نظر گرفته شده است و احتمالا تا یک‌ماه دیگر آماده می‌شود. 
وی گفت: برای دیدن این مجموعه نیاز است دست کم چهار متر به زیر زمین برویم و چون امکان ایجاد تغییر در ورودی مجموعه نبود، آسانسور کوچکی را که بیشتر شبیه بالابر است، نصب کرده‌ایم. 
او با بیان این‌که این آسانسور حدود سه نفر ظرفیت دارد، ادامه داد: برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مجموعه‌ شهر زیرزمینی سامن باید گروه‌های ۱۰- ۱۵ نفره را برای بازدید تعیین کنیم تا همراه راهنما به سایت وارد شوند و بخش‌هایی را که برای بازدید آماده شده‌اند، ببینند. ورود گردشگران به تمام کارگاه‌های این سایت ضرورت ندارد، زیرا این مجموعه به‌صورت دست‌کند است و بیشتر اتاق‌ها، کانال‌ها و راهروها شبیه یکدیگرند. به همین دلیل، اتاقک‌هایی که اسکلت‌ها در آن‌ها بودند و همچنین تعدادی از کانال‌ها و دهلیزها برای رفت‌وآمد سامان‌دهی می‌شوند. 
وی درباره‌ سیستم ایمنی شهر سامن و جلوگیری از یادگاری‌نویسی و تخریب این مجموعه، گفت:‌ در حال حاضر فقط  سیستم روشنایی مجموعه کامل شده و دوربین برای کنترل نصب نشده‌ است. البته این کار در برنامه‌ی ما قرار دارد. مجموعه شهر زیرزمینی سامن یک مجموعه دست‌کند است که در بستر سنگی از نوع گرانیت ایجاد شده و شامل اتاق‌ها، سالن‌ها و کریدورهای ارتباطی متعددی است. این مجموعه زیر خیابان‌های اصلی، معابر ارتباطی و خانه‌های مسکونی و در عمق سه تا پنج متری از سطح زمین در شهرستان ملایر استان همدان قرار دارد. 
این شهر زیرزمینی که در دوره اشکانی ساخته شده و در دوره‌های مختلف اسلامی از جمله اوایل اسلام، سلجوقی، صفوی، تیموری و قاجاری مورد استفاده بوده است، چند سال قبل، هنگامی که اداره‌ مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری را از زیر زمین داشت، کشف شد. بر همین اساس، سال ۸۶، هیأتی شامل کارشناسانی مانند باستان‏‌شناس، انسان‏‌شناس و کارشناسان مرمت، در این شهر کاوش کردند که به کشف فضاهای دست‏‌کند با اتاق‌های متعدد، سالن، راهروهای ارتباطی و نیز تعدادی اسکلت منجر شد.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

یک نظر

  1. خدا کنه هرچه سریع تر بریم و داخلش رو ببینیم.!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.