تپه قلاع باستانی انوج تعیین حریم شد

همدان- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: تپه قلاع باستانی انوج سامن در شهرستان ملایر تعیین حریم شد.

‘اسدالله بیات’ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این تپه باستانی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده افزود: این عملیات از سوی باستان‌شناسان در نیمه اول خرداد ماه امسال آغاز و در مدت یک ماه به پایان رسیده است.

وی هدف از این تعیین حریم و گمانه زنی این تپه باستانی را، پژوهش و بررسی چگونگی شکل گیری زیستگاه های انسانی و عوامل تاثیرگذار بر استقرار انسانی عنوان کرد.

وی اضافه کرد: تپه باستانی انوج از مهمترین آثار باستانی موجود در دشت های شرقی زاگرس مرکزی است که از توالی دوره های فرهنگی پیش از تاریخ تا عصر حاضر برخوردار است.

وی گفت…

تپه باستانی انوج در بخش سامن، در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی همدان و ۴۰ کیلومتری جنوب ملایر قرار گرفته و از جمله تپه‌های تاریخی است که در اولین فصل گمانه‌زنی در آن عملیات تعیین حریم صورت می گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان بیان کرد: پس از بررسی‌های سطحی و اولیه باستان‌شناسان در سال‌های گذشته بر روی سفال‌های شکسته به‌ دست‌ آمده، قدمت این تپه مفرغ قدیم، دوره میانی و دوره جدید تعیین شد.

بیات گفت: بر اساس مواد فرهنگی به دست آمده، به خصوص سفال های پراکنده در سطح و حاشیه تپه، تپه باستانی انوج دوره های فرهنگی مس و سنگ، مفرغ(قدیم، میانه، جدید)، اشکانی، قرون میانه، اسلامی و دوره متاخر را در برگرفته است

وی همچنین یادآور شد: انوج نیز یکی از روستاهای بسیار قدیمی که دارای قلعه‌ای بسیار کهن بنام قلعه انوج است و به نظر می‌رسد این قلعه مربوط به دوره اشکانی باشد.

این قلعه بر روی تپه‌ای بنا شده که قدمت آن به هزاره پنجم قبل از میلاد می‌رسد و در زیر بناهای روستا راهروهای زیر زمینی وجود دارد که طول آنها نامشخص است.

بیات افزود: انوج در مرز جنوبی استان همدان با استان لرستان واقع شده و با روستاهای قشلاق ، زاغه، انگشته، رحمان آباد ، گلدره ، بردسره ، جعفر آباد همجوار است.

 

منبع: ایرنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.