سرنوشت شوم گونسپان تپه در کمین شهرزیرزمینی

شهر زیر زمینی سامن

شنیده می شود شهر زیرزمینی سامن به مراحل نهایی ثبت جهانی خود نزدیک شده است. پس از انجام چندین مرحله کاوش های باستان شناسی و تکمیل مدارک، پرونده نهایی شده و به یونسکو ارسال شده است. یونسکو نیز از زیرمجموعه مستقر در ایران درخواست بررسی موضوع را نموده و کارشناسان خود را جهت بررسی های بیشتر به شهر زیرزمینی سامن اعزام کرده است. این کارشناسان در اواخر سال گذشته بازدیدهایی از محل این اثر باستانی داشته اند و مراحل تأیید نهایی این اثر در دست اقدام است.

نهایی شدن مراحل ثبت این اثر در حالیست که اداره کل گردشگری میراث فرهنگی استان همدان هنوز طرح و برنامه خاصی برای رونق این مجموعه تاریخی ارائه نکرده و عمده اعتبارات کما فی السابق به سمت آثار باستانی همدان سرازیر میشود. حسب اطلاعاتی که وکیل الرعایا کسب نموده متأسفانه تا چندی پیش مجموعه شهرزیرزمینی سامن که پتانسیل جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را دارد، به وسیله قفل و زنجیر بسته و دور از دسترس علاقمندان بوده و هیچ گونه اعتباری برای گسترش این مجموعه ارزشمند که قدمت آن از کلیه بناهای تاریخی استان همدان بیشتر است، تحصیص نیافته است!

شهرستان ملایر یک شهر باستانی است، اما آثار باستانی آن مورد توجه مسئولین استان قرار نمیگیرد و به آن بهایی داده نمیشود بطوریکه اثر تاریخی گونسپان تپه با بیش از پنجهزار سال قدمت به دلیل مکانیابی نادرست، در شرایطی برای سدسازی انتخاب شد و زیر آب رفت که مجموعه مسئولین استان در خواب غفلت به سر میبردند و سازمان های مردم نهاد نیز وقتی به دفاع از این اثر ارزشمند برخواستند که آب تمام تپه را در بر گرفته بود.

با توجه به اهمیت شهر زیرزمینی سامن لازم است مسئولین استان علی الخصوص آقای بیات مدیرکل اداره گردشگری استان این مجموعه را نیز مشمول بی توجهی گذشتگان نکنند و سرنوشت محتوم گونسپان تپه به نوعی دیگر برای شهرزیرزمینی سامن بازنویسی نشود. از مسئولین استانی انتظار میرود برنامه ای برای محوطه سازی پیرامون شهر زیرزمینی سامن و تبدیل آن به یک موزه برتر را در دستور کار خود قرار دهند تا اختصاص عنوان “پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین” به “استان همدان” نامی بی مسما و غیرموجه نباشد.

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

۲ نظرات

  1. سلام محمد آقا.یه خبر خوب مثل این که داره یه اتفاق هایی میفته،پیش ورودی شهر زیرزمینی پیش مخابرات،باجه بلیت فروشی و یه تابلو معرفی مکان زدند….فکر کنم داره خودش رو واسه بازدید آماده می کنه…

  2. امیدوارم که بیشتر به آثار باستانی اهمیت بدن اینا تاریخ مملکت ماست که داره از بین میره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.