شهر زیرزمینی و ارگ نوشیجان مهم‌ترین آثار تاریخی ملایرند

شهر زیرزمینی سامن یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و نقاط گردشگری ملایر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در همدان، این مجموعه‌ی سکونتگاهی  …  

زیر معابر اصلی و خانه‌های مسکونی در مرکز شهر سامن از توابع شهرستان ملایر واقع شده است و به‌شکل کامل در دل سنگ گرانیت حفر شده و شامل معابر و تونل‌های ارتباطی است که به اتاق‌های متعددی منتهی می‌شود. داخل اتاق‌های شهر زیرزمینی سامن تعداد زیادی اسکلت انسانی و ظرف‌های سفالی به‌چشم می خورد و در کناره‌ی دیوارهای این اتاق‌ها، سکوهایی یکپارچه از سنگ تراشیده‌شده که محل قرار دادن اجساد، اشیا یا لوازم زندگی بوده، یافته شده است.

مجموعه‌ی شهر زیرزمینی سامن با گوردخمه‌های اشکانی قابل مقایسه است. درباره‌ی قدمت دقیق این شهر نمی‌توان اظهار نظر دقیقی کرد، اما در کاوش اثبات شده که این شهر تا اواسط دوره‌ی ایلخانی مورد استفاده بوده است و وسعت این اثر تاریخی را به اندازه‌ی تمام بخش مرکزی شهر سامن با انشعاباتی به بیرون از این منطقه دانسته‌اند.

این شهر زیرزمینی هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری را از زیرزمین داشت کشف شد. بر همین اساس، با مجوزی ازسوی پژوهشکده‌ی باستان‏‌شناسی در سال ۸۶، هیأتی شامل انواع کارشناسان شامل باستان‏‌شناس، انسان‏‌شناس و کارشناسان مرمت، در این شهر کاوش کردند که به کشف فضاهای دست‏‌کند با حدود ۲۵ اتاق، سالن و راهروهای ارتباطی منجر شد.

شهر زیرزمینی سامن در عمق سه تا شش متری زمین کشف شد و کانال‌های حفر‌شده در آن، با معماری بسیار جالب به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌اند و اطراف آن‌ها اتاق‌های متعدد وجود دارند.

مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری ملایر گفت: ملایر ۲۹۶ اثر تاریخی دارد که ۱۵۷ اثر از میان آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.

محمدرضا بشری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در همدان، بیان کرد: این آثار شامل تپه‌ها، گورستان، قلعه، خانه‌ی قدیمی، زورخانه، مقبره، امامزاده، مناطق گردشگری، حمام، بازار، موزه، غار و تالاب است.

وی مهم‌ترین آثار تاریخی ملایر را شهر زیرزمینی سامن و ارگ باستانی نوشیجان دانست و گفت: سال گذشته، ۲۹۲هزار و ۵۰۰ مسافر و گردشگر نوروزی از اماکن تاریخی و دیدنی ملایر دیدن کردند.

او کاوش در شهر زیرزمینی سامن و آماده کردن بخشی از این شهر برای بازدید گردشگران در سال آینده و اختصاص یک‌میلیارد ریال اعتبار برای ساخت کمپینگ گردشگری در شهر سامن را از اقدامات اداره‌ی میراث فرهنگی برای جذب گردشگر دانست.

وی همچنین به کشف ۵۰ اتاق در شهر زیرزمینی سامن در آخرین کاوش‌ها اشاره کرد و با بیان این‌که تلاش مجموعه‌ی میراث فرهنگی ملایر برای حضور گردشگران در شهر زیرزمینی سامن و بازدید کامل از آن است، اظهار کرد: متأسفانه با وجود تلاش‌های انجام‌شده هنوز مشکلاتی مانند نبود پله و استفاده از نردبان و همچنین برق سیار سبب شده است که امکان بازدید گردشگران در این شهر به‌صورت کامل وجود نداشته باشد.

وی پارک سیفیه، پارک کوثر، حیات وحش لشگردر، تالاب آق‌گل، سد کلان، موزه‌ی لطفعلیان، مسجد عاشورا، حمام بلور، برج خانقلی سامن، مقبره‌ی باباحسین، بازار ملایر، یخ‌دان میرفتاح، باغ‌های انگور دره‌ی جوزان، عمارت منصوری و روستای نمونه‌ی گردشگری مانیزان را از دیگر آثار تاریخی شهرستان ملایر دانست.

 

منبع خبر:  ایسنا

از این مطلب بازدید کنید

آغاز کاوش‌های جدید در شهر زیرزمینی سامن

سرپرست کاوش شهر زیرزمینی سامن در همدان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری …

۳ نظرات

  1. با حلوا حلوا که دهن شیرین نمیشه
    این شهر زیرزمینی هم تا زمانی که درآمد زایی توریستی نداشته باشه بدرد نمیخوره

  2. دوستدار سامن و سامنی در اهواز

    با سلام و خسته نباشید. واقعاً خدا قوت. لطف کنید از پدر بزرگ و مادر بزرگ های فداکار، از شخصیت های مهم و سرشناس هم تصاویری داشته باشید.

  3. سلام
    ممنون حتما این کار انجام خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عبارت ریاضی را کامل نمایید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.